František Němec a Martin Slanina

21. listopad 2008

Rostou nám v Česku noví Baťové? Jak se u nás vůbec daří živnostníkům devatenáct let po pádu socialistického hospodářství? Jak se k podnikání dostali, čím se při práci řídí a co je pro ně nejdůležitější? I na to se moderátorka Lucie Výborná ptala farmáře Františka Němce a zástupce výrobní firmy Martina Slaniny, kteří získali ocenění v soutěži Živnostník roku 2008 a Firma roku 2008. V sobotu 22. listopadu bude hostem kunsthistorik František Dvořák.

"Na farmě vstáváme téměř celý rok o půl páté, podojíme krávy a potom se rozprchneme po každodenních pracovních povinnostech. I když mě nejvíc baví práce s dobytkem a na poli, tak v dnešní době se musím věnovat i administrativě. Proto přes den dělám úředníka a snažím se získávat granty a dotace z Evropské unie," popisuje svoji práci František Němec, který na Vysočině provozuje rodinnou farmu s minimlékárnou a v soutěži Živnostník roku 2008 získal 3. místo.

Ocenění získal také díky šetrnému přístupu k životnímu a sociálnímu prostředí."Líbí se mi žít na venkově a budovat ho tak, aby budoucí generace byly hrdé na to, že tam bydlí. Dneska lidé spíše odcházejí do měst a já bych chtěl, aby na venkově zůstávali. Dělám pro to maximum," říká František Němec, který na své farmě pořádá exkurze pro městské děti a zapojuje se i do dalších aktivit.

Martin Slanina je zástupce rodinné stavební firmy, která získala 2. místo v soutěži Firma roku. Jak se nositel takového ocenění stará o své zaměstnance? "Pro nás není nejdůležitější počet zaměstnanců nebo obrat, ale oboustranná spokojenost. Chceme zůstat rodinnou firmou a vycházíme z toho, že jestli jsou spokojení klienti, tak jsou spokojení i zaměstnanci."

"Jaké to je být podnikatelem v Česku?" ptala se svých hostů moderátorka Lucie Výborná. Podle Martina Slaniny je podnikání hlavně velkou zodpovědností. Podnikatel musí myslet na finanční stabilitu firmy - na to, aby měl peníze na výplaty zaměstnanců, kteří mají své rodiny a spoléhají, že dostanou svoji mzdu. To je výhoda všech zaměstnanců, kteří mohou po práci odejít domů s čistou hlavou a takové problémy neřeší.

Oba dnešní hosté začínali s podnikáním jako velmi mladí. Co je k tomu vedlo? Čím se v podnikání řídí a co dělají, aby uspěli v dnešním tvrdě konkurenčním boji o zákazníka? I to byla témata dnešního rozhovoru.

Záznam rozhovoru s Františkem Němcem a Martinem Slaninou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: peč
Spustit audio