Fotky jsou zašlé, milostné dopisy nečitelné. Ale našly se! zve historik do expozice parašutisty Jana Kubiše

Rozhovor s historikem Zdeňkem Špitálníkem o přípravě stálé expozice v rodném domě parašutisty Jana Kubiše, ale také o rekonstrukci atentátu na Reinharda Heydricha. Moderuje Lucie Výborná
Jaký asi měl parašutista Jan Kubiš pocit, když se na něj za zatáčky řítil mercedes s Reinhardem Heydrichem? „Auto jede poměrně vysokou rychlostí, času na rozmýšlení je velmi málo,“ popisuje historik Zdeněk Špitálník, který si při nedávné rekonstrukci atentátu zahrál výsadkáře Jana Kubiše. V rozhovoru s Lucií Výbornou také přiblížil stálou expozici, kterou připravuje v Kubišově rodném domě.
Na některé hrdinské příběhy se zapomíná a málo se o nich mluví, neplatí to ale o atentátu na Heydricha. „Ani po roce 1948 se hrdinství obou parašutistů neznevažovalo, nepodařilo se vymýtit povědomí o těchto dvou mužích,“ míní Zdeněk Špitálník. Němci měli zprávy, že se něco chystá, věděli, kudy letoun s parašutisty letěl, protože systém pozorovacích stanic byl na vysoké úrovni. „Němci však byli sebevědomí, protože tři roky před tím se vlastně nic nedělo,“ nastiňuje.
Perzekuce a zatýkání proběhlo po zradě Karla Čurdy. „Nejbližší rodinné příslušníky uvěznilo gestapo. Němci znali od Čurdy Kubišovo jméno a bydliště, ale ne jeho podobu,“ podotýká s tím, že se rodině Jana Kubiše před razií podařilo ukrýt veškeré materiály.
A právě soubor dokumentů a část stejnokroje nalezli nedávno pracovníci stavební firmy ukrytý ve schodišti, které vedlo na půdu. „Sedmdesát let se podepsalo na fotografiích, milostné dopisy jsou nečitelné a poškozené, ale je fascinující, že se našly,“ říká Zdeněk Špitálník.
Co vše obsahuje stálá expozice Jana Kubiše v jeho rodném domě? Jak se parašutisté připravovali na atentát na Heydricha? A jak probíhala nedávná rekonstrukce atentátu? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou v Hostu Radiožurnálu.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Smrt odsouzeného v pankrácké věznici. Obžalovaná je lékařka se zkušenostmi z blízkosti válečné zóny
-
Výhrůžky novinářkám? Živnou půdou je polarizace společnosti, vysvětluje socioložka médií
-
Je to falšování historie, tvrdí Duda. Výstava o Polácích v německé armádě budí rozruch
-
Rusko se snaží rozkládat českou společnost, jako to dělali nacisté. Je to předvoj raket, míní Máca