Fotky jsou zašlé, milostné dopisy nečitelné. Ale našly se! zve historik do expozice parašutisty Jana Kubiše

26. květen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výsadkář skupiny Anthropoid rtm. Jan Kubiš

Jaký asi měl parašutista Jan Kubiš pocit, když se na něj za zatáčky řítil mercedes s Reinhardem Heydrichem? „Auto jede poměrně vysokou rychlostí, času na rozmýšlení je velmi málo,“ popisuje historik Zdeněk Špitálník, který si při nedávné rekonstrukci atentátu zahrál výsadkáře Jana Kubiše. V rozhovoru s Lucií Výbornou také přiblížil stálou expozici, kterou připravuje v Kubišově rodném domě.

Na některé hrdinské příběhy se zapomíná a málo se o nich mluví, neplatí to ale o atentátu na Heydricha. „Ani po roce 1948 se hrdinství obou parašutistů neznevažovalo, nepodařilo se vymýtit povědomí o těchto dvou mužích,“ míní Zdeněk Špitálník. Němci měli zprávy, že se něco chystá, věděli, kudy letoun s parašutisty letěl, protože systém pozorovacích stanic byl na vysoké úrovni. „Němci však byli sebevědomí, protože tři roky před tím se vlastně nic nedělo,“ nastiňuje.

Čtěte také

Perzekuce a zatýkání proběhlo po zradě Karla Čurdy. „Nejbližší rodinné příslušníky uvěznilo gestapo. Němci znali od Čurdy Kubišovo jméno a bydliště, ale ne jeho podobu,“ podotýká s tím, že se rodině Jana Kubiše před razií podařilo ukrýt veškeré materiály.

A právě soubor dokumentů a část stejnokroje nalezli nedávno pracovníci stavební firmy ukrytý ve schodišti, které vedlo na půdu. „Sedmdesát let se podepsalo na fotografiích, milostné dopisy jsou nečitelné a poškozené, ale je fascinující, že se našly,“ říká Zdeněk Špitálník.

Historik Zdeněk Špitálník hrál při rekostrukci atentátu na Heydricha rolu výsadkáře Jana Kubiše

Co vše obsahuje stálá expozice Jana Kubiše v jeho rodném domě? Jak se parašutisté připravovali na atentát na Heydricha? A jak probíhala nedávná rekonstrukce atentátu? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou v Hostu Radiožurnálu.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio