Feng-yün Song: Rok Hada přinese jemnější energii

Rozhovor s hudebnicí a propagátorkou čínského umění Feng-yün Song o příchodu nového roku, který tentokrát bude ve znamení Hada, ale také o dechu, jenž symbolizuje život, a o zpěvu
Její jméno by se dalo přeložit jako Fénix zpívající v oblacích a v posledních dnech se připravuje na příchod nového čínského roku, který se ponese ve znamení vodního hada. Jak podle ní právě Had ovlivní naše životy? A jak se bude vítat nový rok v Česku? I na to se ptal moderátor Václav Žmolík zpěvačky a propagátorky čínské kultury Feng-yün Song.
„Číňané se na příchod nového roku obvykle připravují měsíc dva předem,“ vysvětluje Feng-yün Song s tím, že letos začne nový rok podle čínského kalendáře 10. února a bude ho ovlivňovat vodní had, podle Číňanů malý drak.
„Drak je legendární tvor, je symbolem vesmírné energie. Na zemi ho sice nemáme, ale máme hada, který se objevuje v okamžicích, kdy ho nečekáme. Je nevyzpytatelný,“ nastiňuje Feng-yün Song.
Drak je podle ní symbolem vesmírné energie, a proto se s ním můžeme setkat kdykoliv, zatímco had je tvor pozemský. I proto prý lidé během roku Hada zůstanou „energeticky doma“. Had by měl tedy znamenat uklidnění po roce Draka, který s námi podle Feng-yün Song pořádně zamával.
„Číňané číslují roky podle gregoriánského kalendáře, veškeré životní dění se řídí celosvětově,“ zmiňuje Feng-yün Song. „Tradiční kalendář má význam spíš pro chod života a rytmus přírody. Lidé na něj spoléhají při životních událostech,“ popisuje.
Jak se bude slavit příchod nového čínského roku v Česku? Proč bychom se měli těšit na období prožité ve znamení Hada? A z jakého důvodu se Feng-yün Song zajímá o lidovou hudbu? I to si můžete poslechnout v audio záznamu rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Feng-yün Song a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na Olomoucku se srazil autobus s osobním autem. Řidič nadýchal přes 2 promile, 22 lidí bylo zraněno
-
Vážná situace pro Evropu, ale i samotné USA, pokud Trump zavede 50procentní clo, říká Matesová
-
Maláčová už několik měsíců bojuje s onkologickým onemocněním. Léčbu prý snáší dobře
-
STEM: Volby by vyhrálo hnutí ANO, mírně si polepšili Piráti a STAN. Motoristé spadli pod tři procenta