Fedor Gál

2. listopad 2009

Patřil k hlavním protagonistům sametové revoluce na Slovensku. Vyhrál volby, ale ve vládě nakonec neusedl. Politiku opustil, spoluzakládal televizi Nova, vydával knihy a v současné době točí filmy. To všechno už má na kontě Fedor Gál. Sociolog a bývalý slovenský politik na dobu před dvaceti lety vzpomíná se slovy: "Pro mě 17. listopad představuje jednu z nejvýznamnějších událostí novodobých slovenským, potažmo československých, dějin." V úterý 3. listopadu bude hostem odborník na vesmír Antonín Vítek.

S tím, jak se 20. výročí sametové revoluce blíží, se zájem novinářů i veřejnosti stále výrazněji upírá k jejím představitelům - k těm, bez nichž by k pádu komunistického režimu došlo daleko později.

Jedním z nich je právě Fedor Gál. Pamatujete si, co jste dělal v listopadu 1989? - to je nejčastější otázka, kterou mu novináři v tomto období pokládají. "A vzhledem k tomu, že se mě novináři na to, co jsem dělal 17. listopadu, ptají už 19 let, tak si to pamatuju velice dobře," směje se sociolog a bývalý politik.

Otázky týkající se 17. listopadu však mohou být položeny i jinak. S postupující dobou se například množí hlasy těch, kteří poukazují především na chyby, které představitelé sametové revoluce v roce 1989 udělali. To Fedor Gál nepopírá:

"Dělali jsme, jak jsme to uměli, a dělali jsme to poctivě a bez vedlejších úmyslů - to je fakt. Ovšem s postupem času bych jako největší chybu hodnotil to, že jsme nešli na kandidátky do prvních svobodných voleb. Lidé jako Peter Zajac, Martin Bútora, Milan Šimečka, já - my všichni jsme měli pocit, že politika je něco nepěkného a že by se jí měli chopit jiní, kompetentnější lidé. My že bychom se měli věnovat tomu, co jsme celý život nemohli a nyní už můžeme."

Ke svému postoji doplňuje: "Politika je o zodpovědnosti, a když už se člověk jednou dostal do vedení strany, která vyhrála volby - jako třeba já, měl by pochopit, že dostal do rukou nejen moc, ale i zodpovědnost za její používání. Dnes už bych tuto chybu neudělal."

Domnívá se Fedor Gál, že se během sametové revoluce dalo zabránit tomu, aby se na její vlně nesvezli i vypočítaví kariéristé? A proč podle jeho názoru nebyl v Bratislavě tak silný disent jako v Praze? I takové a mnohé další otázky položil Fedorovi Gálovi Tomáš Pancíř.

Záznam celého rozhovoru s Fedorem Gálem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...