Fabrika 61. Ze zrekonstruované Baťovy továrny v Partizánském má vzniknout kulturní centrum

Ambiciózní projekty si žádají vizionáře. Jan Antonín Baťa založil v roce 1938 na Slovensku osadu Baťovany, dnešní Partizánské, s vidinou ideálního průmyslového města. Na zelené louce vystavil nejen proslavený obuvnický závod, ale i moderní obytnou čtvrť, rekreační a nákupní zónu. Baťovský rukopis určuje ráz města dodnes. Během čtyřiceti let komunistického režimu ale podnikatel upadl v nemilost. 

Čtěte také

Obyvatelé Partizánského tak až v poslední době znovu objevují baťovské dědictví a přichází s vlastní nemalou vizí – zachránit jednu z obuvnických továrních budov a vrátit do ní život.

„Stojíme před budovou továrního areálu, kde se vyráběla obuv od roku 1938. A budova s číslem 61 je jednou z nejstarších.“ Před funkcionalistickou továrnu mě dovedla Katarína Janíčková, jedna ze zakladatelek projektu Fabrika 61. „Roky jsme chodili okolo a snili o tom, že by tu mohla být nová městská čtvrť, která by přinášela nové aktivity do města.“

Původní stroje

„Často posloucháme, že je to šílené,“ doplňuje druhý z vizionářů Radoslav Mik. Továrna má pět pater, je to pro Baťu typický železobetonový skelet – bílé sloupy, červené zdi a velká okna tvořená spoustou skleněných tabulek. Mnohé jsou rozbité, horní patra obsadili holubi, odspodu chátrající objekt obrůstají popínavé rostliny.

Jan Antonín Baťa

Vstoupili jsme dovnitř a hned je cítit závan historie, jsou tu snad i nějaké původní stroje na výrobu. „Je to tak, našli jsme tady vzácné kousky s ražením firmy Baťa,“ potvrzuje paní Katarína. „Po naší levé straně by měla být kulturní část, tady jsme v srdci občerstvení a gastro a támhle od nás je místo pro obchodní showroomy,“ ukazuje Mik.

Prostor pro sport

Zrekonstruovaná továrna má lákat na koncerty, přednášky nebo posezení na terase. O patro výš chtějí Rado a Katarína prostor pro sport, posilovnu nebo parkurové hřiště. Cílem je zachránit historicky cenné budovy, ale také přispět ke snaze udržet v Partizánském mladé lidi, kteří často odcházejí pryč.

„Hodně našich přátel tvrdí, že by se rádi vrátili do Partizánského, ale že jim chybí zázemí, nemají tu možnost, kam jít diskutovat a vzdělávat se.“

Čtěte také

Město Baťovany, dnes Partizánské, bylo postavené podle Baťovy logiky – tak, aby se v něm dalo přesouvat pěšky, aby obchody a služby byly při ruce, továrenskou, obytnou i sportovní čtvrť spojuje páteřní park.

První koncerty už letos

Se stejnou praktičností byl postavený i objekt číslo 61, stejně jako okolní továrny nebo cihlové domky pro zaměstnance, ale zatím není památkově chráněný. Dědictví po firmě Baťa bylo v Partizánském dlouho přehlížené, povědomí o Baťovanech mají místní spíš skromné.

„Firma Baťa tu působila deset let, potom čtyřicet let tu byli komunisti, kteří po celou tu dobu hovořili o tom, jaký byl Baťa vykořisťovatel, jak přál lidem jenom zlo. Mám pocit, že špína a nános různých informací se až teď začíná postupně odstraňovat,“ věří Katarína.

Kdo chce přiložit ruku k dílu a pomoct s obnovováním baťovského dědictví, může dorazit už na některou z plánovaných brigád. Hotovo má být za dva roky, pokud všechno půjde podle plánu, první koncerty a přednášky se v provizorních podmínkách odehrají už letos na podzim.

autoři: Ladislav Novák , prh
Spustit audio

Související