Extrémní projevy počasí? Před tornády jednoduše varovat nejde, upozorňuje ředitel ČHMÚ
Český hydrometeorologický ústav chce po nedávných extrémních projevech počasí hlavně na jihu Moravy lépe a více informovat o vydávaných výstrahách. Jak vlastně systém výstrah funguje?
„Každý výstražný systém má čtyři základní části: znalost rizika, monitoring a předpověď, diseminaci výstrahy a schopnost reagovat. My se nacházíme v prvních třech částech. A pokud kterákoliv z nich nefunguje, celý systém výstrah selhává,“ upozorňuje Mark Rieder, ředitel Českého hydrometeorologického systému.
Výstražný systém je nyní postaven tak, že míra vydávané výstrahy je vždy kombinací pravděpodobností výskytu daného jevu a míry intenzity jeho dopadů. „Když je vysoká pravděpodobnost, že přijdou třeba bouřky a očekává se vysoká intenzita dopadu, pak vydáme červenou výstrahu, tedy extrémní stupeň nebezpečí,“ upřesňuje.
Například před tornády ale jednoduše varovat nejde. „Aby vzniklo tornádo, musí být naplněna celá řada podmínek. A i když se naplní, stále to neznamená, že tornádo vznikne,“ vysvětluje ředitel Českého hydrometeorologického ústavu. „Tornádo navíc nemáme klasifikované jako rizikový jev — vzhledem k četnosti jeho výskytu v Česku.“
Podobně silné tornádo jako letos máme naposledy zaznamenané z roku 1119 z Kosmovy kroniky.
Mark Rieder
Další radar v Česku?
Čeští meteorologové v současnosti pracují se dvěma radary – jeden je v Brdech a druhý na Drahanské vysočině. Toto pokrytí je dostatečné, říká Rieder. Oba radary jsou navíc součástí celoevropské sítě radarů.
Přesto meteorologové ve spolupráci s armádou uvažují o umístění dalšího radaru, konkrétně v oblasti Orlických hor.
Jak se vyznat ve vydávaných výstrahách?
Pravděpodobnost výskytu nebezpečného jevu se vyjadřuje třemi úrovněmi, které odrážejí míru nejistoty předpovědi výskytu a konkrétní lokalizace jevu v okamžiku, kdy je předpovídán, respektive pozorován:
- Nízká pravděpodobnost (P < 50 %)
- Vysoká pravděpodobnost (P > 50 %)
- Pozorovaný jev (P = 100 %)
Podle kombinace očekávané intenzity jevu a pravděpodobnosti jeho výskytu se rozlišují také tři úrovně nebezpečí:
- nízký stupeň nebezpečí (žlutá)
- vysoký stupeň nebezpečí (oranžová)
- extrémní stupeň nebezpečí (červená)
(zdroj: ČHMÚ)
Související
-
Meteorolog Michal Žák: Bouřky jsou nevyzpytatelné
Máte za to, že platí „čím větší vedra, tím horší bouřky“? Prý to rozhodně není tak jednoduché. V rozhovoru s Lucií Výbornou to tvrdí Michal Žák, odborník na slovo v...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.