Eva Pokorná

4. březen 2009

Transplantace srdce, jater či plic zachraňují životy. A česká transplantační medicína patří k nejlepším na světě. Podle Evy Pokorné, prezidentky České transplantační společnosti, je hlavním problémem tohoto oboru nedostatek dárců orgánů: "Protože pacientů, kteří na transplantaci čekají, je mnohem více, než kolika transplantace může být provedena." Ve čtvrtek 5. března bude hostem scenárista a režisér Václav Chaloupek.

Doktorka Eva Pokorná však upozorňuje na to, že ve srovnání s Evropou je situace v Česku pro čekatele na náhradní orgán výrazně příznivější. "Dárcovský program u nás je mnohem rozvinutější než třeba v sousedním Německu," podotýká lékařka.

Podle čeho tedy jsou přidělovány orgány těm, kdo čekají na transplantaci? "Čekací listina není fronta. Ledviny jsou alokovány podle největší podobnosti mezi dárcem a příjemcem, takže se spíše jedná o biologický pořadník." V loňském roce byla v Česku čekací doba na transplantaci orgánu něco málo přes rok, popisuje Eva Pokorná. Ale zároveň i zdůrazňuje: "Samozřejmě jsou i pacienti, kteří čekají mnohem, mnohem déle."

V Česku je situace v oblasti darování orgánů charakteristická především tím, že zde existuje instituce předpokládaného souhlasu s posmrtným darováním orgánů a tkání. Zároveň registr osob, které s darováním vlastních orgánů nesouhlasí, obsahuje přibližně tisíc jmen. Doktorka Eva Pokorná podotýká, že lidé, kteří zvažují odmítnutí dárcovství orgánů, by se nejprve měli sami sebe zeptat: "A co když já nebo někdo z mých blízkých bude transplantaci potřebovat?"

Nejen na to, jaký je její názor na obchod s orgány nebo jaké charakteristiky musí splňovat ten, kdo se chce stát dárcem orgánu, ale i na mnoho dalšího se Lucie Výborná zeptala Evy Pokorné za vás.

Záznam celého rozhovoru s Evou Pokornou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...