EU není jednotná v tom, jak by prodloužení brexitu mělo vypadat, říká politolog Hnízdo

Velká Británie by měla opustit Evropskou unii do deseti dnů. Šance na tento scénář je stále 50:50, odhaduje odborník na Velkou Británii, profesor z katedry anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha Bořivoj Hnízdo. Jaké jsou názory na nekonečný brexitový scénář v Evropské unii?

 „Jsou tam představitelé, kteří říkají, že toho mají dost a že by to chtěli ukončit. Jsou země, které jsou ochotny to prodloužit o tři měsíce, jsou země, které říkají, že můžou být další nekonečná jednání, jen aby se dospělo k nějaké dohodě,“ vysvětluje.

Čtěte také

V Evropském parlamentě podle politologa panuje snaha podpořit Borise Johnsona v tom, aby smlouva prošla. Sedmadvacítka je totiž – podobně jako britská veřejnost – unavena jednáním. „Tím by se zajistil odchod s dohodou,“ dodává.

Ohledně případného dalšího prodloužení brexitu pak EU není jednotná v tom, jak by mělo vypadat – zda by šlo o technické prodloužení o tří měsíce, nebo další složitá jednání do konce příštího roku.

Co přináší nová dohoda? 

Z nové dohody, kterou s Evropskou unií vyjednal Boris Johnson, vypadává takzvaná irská pojistka. Ve staré smlouvě mohly obě strany blokovat její vypovězení – z hlediska Velké Británie by to bylo porušení suverenity, protože EU by rozhodovala o tom, jaký je obchodní režim s částí Spojeného království. „A to by to nemohlo jednostranně vypovědět,“ přibližuje Hnízdo.

Teď podle něj smlouva naznačuje, že je to otázka Severních Irů. „Oni si mohou každé čtyři roky rozhodnout, jestli režim, který bude zaveden, bude nadále plait, nebo ne,“ vysvětluje s tím, že nová smlouva vyhovuje více těm, kteří chtěli tvrdší brexit.

autoři: Tomáš Pancíř , prh

Odebírat podcast

Související