Elysejský palác otevřel v Paříži permanentní výstavu s dary francouzským prezidentům
Sekyra, obrazy, plnicí pero nebo třeba olympijská pochodeň. Naproti pařížskému Elysejskému paláci se otevřela nová výstava s dary, které dostali od zahraničních návštěv francouzští prezidenti. Dozvíte se tam taky o historii a proměnách francouzského prezidentského úřadu a můžete ochutnat moučníky, které připravují vyhlášení prezidentští cukráři.
Hned jak vkročíte do vstupní haly, ohromí vás obrovský 300kilový křišťálový lustr z dob Napoleona III. Pokračovat můžete přes obchod, kde se prodávají výrobky se značkou Elysejského paláce.
„Chtěli jsme umožnit všem francouzským i zahraničním turistům, stejně tak jako lidem, kteří žijí v této čtvrti, aby si mohli prohlédnout prezidentský úřad. Běžně se totiž otevírá jen čtyřikrát do roka. Teď bude díky této výstavě otevřený celoročně a zdarma,“ říká Yannick Desbois, který v Elysejském paláci pracuje už 8 let. Na starosti má prezidentskou kancelář.
Stůl, kde se psaly dějiny
Nová výstava je přímo přes ulici od francouzského prezidentského úřadu, nachází se v bývalém svatebním salónu. K vidění je tu například stůl, u kterého pracoval bývalý generál a prezident Charles de Gaulle.
„Tenhle stůl je z 18. století. Vytvářel ho umělecký truhlář Jacques Cresson. Prezident Charles de Gaulle na tomto stole podepsal ústavu z roku 1958. Od té doby ho používali všichni prezidenti. Jde o originál nikoliv kopii,“ zdůrazňuje Yannick Desbois.
Prezident Charles de Gaulle měřil skoro dva metry, stůl tak pro něj museli trochu vyvýšit, aby se mu pod něj vyšly nohy. U stejného stolu se na oficiální prezidentský portrét fotil i současný prezident Emmanuel Macron.
Čerstvý vítr v paláci
Právě během jeho funkčního období se Elysejský palác výrazně proměnil. Některé úpravy interiérů řídila jeho manželka Brigitte.
„Paní Macronová pečlivě vybírala nábytek. Úplně změnila několik salónů, které byly zastavěné a měly klasický styl. Zachovala historický charakter těchto místností, ale vybrala pro ně moderní nábytek,“ popisuje Yannick.
Velké změny za Macrona doznala i zimní zahrada Elysejského paláce. Francouzský prezident těmito úpravami pověřil umělce Daniela Burena, který na 250 metrů skla umístil filtry v barvách francouzské trikolóry.
„Celá místnost se úplně změnila. Je to teď jeden z nejpříjemnějších a nejpoužívanějších salónů. Když na barevná skla začne svíti odpolední slunce, tak se francouzská trikolóra promítá na zdi a koberce salónu. Je to kouzelné,“ rozplývá se můj průvodce.
Úpravou zimní zahrady Elysejského paláce se inspiroval i vrchní prezidentský cukrář, který podle nového návrhu vytvořil červeno-modro-bílý citronový moučník. I ten můžete ochutnat v kavárně nově otevřené výstavy.
Pochodně od Si Ťin-pchinga
Součástí expozice jsou také dary francouzským prezidentům.
„Když čínský prezident Si Ťin-pching před pár měsíci přiletěl do Francie, věnoval prezidentu Macronovi dvě olympijské pochodně z letních a zimních olympijských her, které Čína hostila v letech 2008 a 2022,“ prozrazuje Yannick.
Mezi dalšími dary je sekyrka, která se používala při rekonstrukci katedrály Notre-Dame. Prezident Emmanuel Macron prý rád zahraniční návštěvy obdarovává plnicími pery tradiční francouzské firmy, jeho manželka Brigitte zase výrobky luxusních francouzských značek.
Související
-
Uražený narcismus. Macron je představitelem elit, které Francouzům lezou na nervy, říká komentátor
Proč se francouzský prezident Emmanuel Macron rozhodl vypsat předčasné volby? A může Francie na nějakou dobu zůstat bez vlády?