Elektrické spotřebiče a český návod k použití

11. listopad 2004
Vaše téma

Koupíte si elektrický spotřebič, chybí český návod a nevíte, jak ho zapojit? Taková situace občas nastane a právě o tom je vaše dnešní téma. Přitom zákon přímo ukládá prodejcům, aby návod v češtině přikládali ke všem výrobkům. Konkrétně jim to přikazuje zákon o ochraně spotřebitele s tím, že veškeré informace o výrobku, pokud existují v písemné formě, musí být i v českém jazyce.

Picková: Do češtiny musí být přeloženy všechny informace, které se týkají vlastností výrobků, použití, údržby, nebezpečí při nesprávné manipulaci. Další informace překládat nutné není.

Vysvětluje Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů. Není až tak výjimečná situace, i když takových případů naštěstí ubývá, že u výrobku, který se vám líbí a který by vám svými vlastnostmi a cenou vyhovoval, neexistuje český návod k použití. Pak je lepší jít do jiného obchodu, kde návod mají.

Picková: Někdy se prodejci hájí tím, že jim návod neposkytl výrobce. Povinností prodejce ale je zajistit návod a takto se hájit nemůže. Výrobce tuto povinnost v zákoně nikde zakotvenou nemá.

Občas se setkáme i s výmluvou, že zrovna právě teď nestihli patřičný návod okopírovat a že si tedy pro něj můžete přijít třeba později. I tady platí, co už bylo řečeno - obraťte se na jiného obchodníka. Výrobek bez českého návodu, jak doporučuje i Ivana Picková, raději nekupujte.

Picková: I když znalost jazyků obecně stoupá, jedná se o technické termíny. Člověk by si mohl při chybném zapojení spotřebiče ublížit.

Jde přece jenom o elektrický proud. Můžete zariskovat, koupit výrobek i bez českého návodu, zapojit podle toho, co jste vyčetli v přiloženém letáku třeba v angličtině nebo němčině. Je možné, že něco opomenete a výrobek například zkratuje. Picková: V případě, že jej bez českého návodu zapojíte, způsobíte škodu, tak i potom máte nárok na její náhradu.

Podle běžných reklamačních pravidel. Prodejce však může odmítnout reklamaci převzít a pak už zbývají vlastně jen dvě možnosti.

Picková: Obrátit se na Českou obchodní inspekci, která může za způsob reklamace uložit pokutu a pokud neuspějete u prodejce i potom, nezbývá nic jiného, než se obrátit na soud.

autor: alh