Dýchej s Kyslikem a bojuj s cystickou fibrózou, povzbuzuje pacienty nová aplikace CF Hero

20. duben 2019

Před pěti lety se Marku Voseckému narodila dcera s cystickou fibrózou. Tato nemoc postihuje hlavně plíce, které postupně selhávají. Marek proto začal uvažovat, jak pacientům s touto nemocí pomoct, a to hlavně teenagerům, kteří se často špatně soustředí na inhalaci, která je přitom pro léčbu fibrózy klíčová.

Na tělocviku se zadýchávám, musím pořád inhalovat a beru hodně léků, ale jinak žiju normální život,“ přibližuje 12letá Hanička, jaké je to žít s cystickou fibrózou. Kvůli této nemoci se jí v dýchacích cestách tvoří hustý hlen, ve kterém se dobře usídlují bakterie. Trpí proto častými infekcemi a má snížený objem plic.

Inhalování je nuda

Pacienti s cystickou fibrózou musí denně inhalovat a právě s tím jim pomáhá aplikace CF Hero.

Čtěte takéWebové stránky Klubu nemocných cystickou fibrózou

Dodržování léčby v období dospívání klesá až pod 60 procent a s ním i kvalita terapie,“ vysvětluje autor aplikace Marek Vosecký, proč je zaměřená právě na teenagery. „Chtěli jsme proto dát dětem nějaký nástroj, díky kterému by mohli převzít zodpovědnost za svoji léčbu, trochu se u toho zabavit, protože je to pro ně nuda a nechtějí to dělat.“

Výsledky se dají změřit

Pravidelná a správná inhalace přitom může přímo ovlivnit zdravotní stav pacientů a také délku jejich dožití. „Hmatatelné výsledky mohou sledovat na pravidelných kontrolách, protože se jim zlepší výsledky spirometrie,“ vysvětluje doktorka Tereza Doušová z CF Centra Motol.

Web aplikace CF Hero

Při tomto vyšetření zjišťujeme, jaká je funkce plic. A to, že pacient pravidelně důkladně inhaluje se na něm může projevit tak, že pacient na něm má po delší dobu daleko lepší hodnoty, než by měl, pokud by inhalaci buď neprováděl, nebo ji prováděl nekvalitně.“

Sbírej Kyslíky

V aplikaci proto uživatelům s dýcháním pomáhá bílá kulička pojmenovaná Kyslik. Při výdechu se smrští, při nádechu nafoukne a k tomu povzbuzuje dětské pacienty vtipnými hláškami. A zatímco inhalují, v aplikaci jim po straně padají do bedny malí Kyslici. Každý uživatel má totiž v aplikaci svého avatara a za nasbírané kysliky si pak na něj může nakupovat oblečení.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

#cf #cfheroapp #designforcf

Příspěvek sdílený CF Hero (@cfheroapp),

Hanička hraje novou verzi aplikace zatím jen pár dní a zatím si našetřila jen na vlasy. Za den a půl ale nasbírá potřebných dvě stě kysliků, aby pro svého avatara mohla koupit svetr. Inhalace ji díky tomu víc baví.

Udržet pozornost

Pozitivní vliv aplikace potvrzuje i Haniččina maminka Martina: Zabavit dítě, aby při inhalaci vydrželo, se snažíte už od malička pomocí hraní nebo čtení knížek. Pak přibude televize nebo telefon. Ale myslím, že to nakonec dítě spíš ruší, takže zapomene dýchat. Tahle aplikace udrží jejich pozornost.“

Aplikace CF Hero vyvinutá ve spolupráci s Nadací Vodafone je zatím dostupná jen na operačním systému Android. Marek Vosecký by ji ale brzy rád nabídl i uživatelům chytrých telefonům s platformou iOS.

Na projektu CF Hero s Markem Voseckým (vpravo) spolupracovali také Jan Mihule (sám pacient s cystickou fibrózou) a Barbora Červenková
autoři: Vojtěch Koval , and
Spustit audio

Související