Dopady závěru auditu o premiérově střetu zájmů: Jedná se o stovky milionů korun, říká europoslanec

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše podle některých europoslanců potvrzují jeho střet zájmů. Oficiální český překlad auditu má komise do Česka odeslat v lednu. Je možné ještě tento závěr zvrátit? A v čem konkrétně vidí právníci Evropské unie střet zájmů? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. 

Jak je možné, že závěrečnou zprávu auditu o střetu zájmů má dříve europoslanec než oficiální orgány České republiky?

Oficiální orgány už tu zprávu dávno obdržely. Bohužel ale systematicky mlží. Mlží i ministři za ANO, kteří opakovaně říkali nepravdy o tom, že ještě budou moci reagovat. Nebudou moci reagovat, tohle je finální zpráva.

Čtěte také

Dozvěděl jste se, jaké následky závěrečný audit pro Českou republiku může mít? Jak velkou částku nebude chtít Evropská komise proplatit?

Řádově se jedná o stovky milionů korun. V tuhle chvíli o tom ale nemůžu hovořit. Všichni členové kontrolního výboru jsou vázáni mlčenlivostí.

Po pondělním jednání vašeho výboru jste řekl, že finální znění auditu bude v české verzi do Česka doručeno v lednu. To je pro Evropskou unii tak složité zajistit překlad?

Dokument je poměrně rozsáhlým právním textem, a když předpokládáte, že se bude vést právní bitva a Česká republika už dopředu deklarovala, že se s auditem nesmíří, tak bohužel ano. Musím ocenit překladatele, kteří pracují v Lucemburku, protože se bude jednat o velmi precizní práci a roli bude hrát každé slovo, které tam bude napsané. 

Až audit oficiálně přijde, Česká republika bude mít čas na reakci. Když vezmeme, že se příští rok na podzim budou konat sněmovní volby, jste přesvědčen, že se tahle zaležitost do té doby uzavře?

Audit konstatuje pochybení a celá záležitost bude uzavřena v lednu. Chtěl bych ještě říct, že se nejedná je o střet zájmů, ale i o chyby, které vykazují některé dotace pro holding Agrofert.

autoři: Tomáš Pancíř , vla
Spustit audio

Související