Dochází k nárůstu drogově závislých, nejvíce u alkoholu a cigaret, popisuje předsedkyně rady Asociace nestátních organizací
Asociace nestátních organizací vyzvala Národní protidrogovou koordinátorku Jarmilu Vedralovou k odchodu z funkce. Jaké k tomu má důvody? Proč tato výzva přichází jen pár dní před sněmovními volbami? A kolik lidí je u nás ohroženo závislostmi? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je předsedkyně Rady asociace nestátních organizací a členka Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Helena Rampachová.
Když jsem četl výstupy a podklady k chystanému zákonu o adiktologii, tak v Česku závislost na tabáku může hrozit skoro dvěma a půl milionu lidí, na alkoholu 800 tisíc lidí, na hraní 290 tisícům a další desítky tisíc osob jsou závislé na nelegálních drogách. Tato čísla v těch oficiálních materiálech považujete vy jako odbornice za reálná? Nejsou nadhodnocená?
Čísla považujeme za odpovídající situaci. Samozřejmě může tam být ještě nějaká část, my tomu říkáme takzvaná skrytá populace. To je populace, která zatím není v žádném kontaktu se službami a to znamená, že se nemá jak projevit v těch celkových číslech. Lze předpokládat, že ta čísla mohou být trošičku vyšší, protože ne všichni se nám dostanou do statistik, ale vcelku to bude odpovídat situaci.
Čtěte také
Vy jste už v úvodu mluvila o dopadech pandemie. Máte pocit, že ta čísla kvůli ní ještě rostou?
Máme už i nějaké základní odezvy právě ze služeb, které jsou v přímém kontaktu s klienty, že k tomu nárůstu dochází. Služby byly i v době lockdownu poskytovány a některé se podařilo nastartovat tím, že poskytovaly svou práci on-line a ukázalo se, že mnoho klientů na tento typ služby naskočilo a vyhovovala jim. Ukázalo se, že nárůst je až třetinový. Předpokládáme, že nárůsty se budou projevovat postupně s časem a samozřejmě záleží i na tom, jaký bude podzimní a zimní vývoj situace.
U kterých závislostí je nárůst největší? Je to závislost na alkoholu?
Jsou to legální drogy – to znamená alkohol, cigarety. Máme také zprávy o tom, že během pandemie docházelo k velkému nárůstu on-line hraní.
Související
-
Lockdown se na dětech podepsal. Závislost na sociálních sítích je stále častější, ukazují data
U dětí a dospívajících v Česku přibývá závislostí. Kromě alkoholu a cigaret je problémem také závislost na telefonech, tabletech a sociálních sítích.
-
Nejčastější závislostí na drogách je pervitin, říká Národní protidrogová koordinátorka
Zatím se na ni obraceli lidé kvůli poradenství se závislostí na tabáku, alkoholu nebo hazardu. Národní linku pro odvykání nyní mohou využít i závislí na drogách.
-
Policie nemá dost překladatelů, říká šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych
Většinu loni zadrženého metamfetaminu vyrobily vietnamské organizované skupiny. Policisté z Národní protidrogové centrály zabavili přes 100 kilogramů této drogy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.