Divadlo Romathan oslavilo 25 let působení
Romské divadlo Romathan z Košic připravilo v rámci svého výročí galavečer, ve kterém uvedlo průřez své tvorby. Divadlo romské národnostní menšiny na Slovensku oslavilo 25 let od svého založení.
Divadlo Romathan vzniklo v roce 1992 a po dobu svojí existence zrealizovalo více jak 70 celovečerních premiér. Typické pro romské divadlo je to, že propojuje herectví se zpěvem a tancem. Hovoří ředitel divadla Karol Adam:
„Myslím si, že i tato premiéra k 25. výročí vzniku divadla je mezníkem k odstartování nové výzvy, nových myšlenek, toho kam budeme směřovat. A řekl bych, že nový směr bude o mnoho kvalitnější.“
Zřízení divadla před 25 lety předcházela iniciativa romských a neromských intelektuálů s cílem podnítit vznik profesionálního romského divadla. První premiérou byla inscenace Daniely Hivešové-Šilanové Than perdal o Roma / Město pro Romy, kterou soubor odehrál i po 25 letech v úvodu galavečera. Pokračuje režisér a herec divadla Marián Balog:
„Chtěli jsme ukázat našim fanouškům, že za těch 25 let odvedlo divadlo Romathan kus práce. A myslím si, že kus dobré práce. Reprezentovali jsme v zahraničí, hráli jsme samozřejmě i tady na Slovensku.“
Herectví, tanec a hudba
Situaci v divadle, která je přímo závislá na jeho financování, dokresluje počet zaměstnanců. V období vzniku zde působilo více než 100 lidí – dnes jich v Romathanu účinkuje 35. O práci v divadle více choreografka a herečka Eva Adamová:
„Nejtěžší na choreografii je pro mě to, když dostanu hudební podklad, který bývá vzácný a komplikovaný. Musím se s ním nějak šikovně popasovat, protože bývá těžké do těch složitých rytmů vymyslet kroky a krokové variace.“
Herečka Michaela Štipáková pracuje v divadle už pět let:
„Můj den v divadle Romathan začíná v devět ráno zkouškou. Máme rozcvičku, projdeme si všechny tance. Po obědě začíná zkouška s panem režisérem na jevišti, to cvičíme v divadelním sále. Divadlo i tanec mám ráda, takže mě to baví.“
Romathan ročně odehraje 130 představení a tři celovečerní premiéry. Divadlo je výjimečné i svým orchestrem. Od začátku v něm působí Eugen Bunda:
„Začátky byly velmi těžké, protože jsme začínali obnovováním romských písniček. Pak jsme začali nastudovávat inscenace.“
Sedmdesát procent publika tvoří většinou neromští diváci. Divadlo pamatuje i na nejmenší diváky, pro které pravidelně připravuje pohádky. Znovu režisér Marián Balog:
„Malý divák je ten nejocenitelnější, ale i nejkritičtější. Inscenace většinou píšeme sami a jsou jak ze současnosti, tak z minulosti.“
Stěhování do nových prostor
Romathan, jehož zřizovatelem je košický kraj, dlouhodobě působí v nevyhovujících prostorách. To by se ale mělo do konce roku změnit, protože krajští poslanci odsouhlasili pro divadlo nové prostory. Hovoří předseda samosprávného kraje, Zdenko Trebuľa:
„Je tu určitý záměr, vybudovat něco, co by do budoucna podchytilo v daleko větší míře aktivity nejenom na divadelním poli, ale i v širší oblasti zájmu Romů žijících v Košicích a v okolí.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.