Divadlo Járy Cimrmana se po půlstoletí vrátilo na prkna Malostranské besedy s Radiožurnálem

19. červen 2017

Divadlo Járy Cimrmana si po padesáti letech zopakovalo premiéru své úplně první hry Akt v Malostranské besedě ve spolupráci s Radiožurnálem v projektu Půlstoletí s Cimrmanem. Lístky se nikde neprodávaly a diváci je mohli vyhrát, když správně odpověděli na otázky ve vysílání.

O kolikátou reprízu hry Akt se jednalo, už si Zdeněk Svěrák nepamatuje, odhaduje však zhruba šest set představení. Zavzpomínal ale na dobu, kdy byla hra zakázána. „Devátého květla jsme měli hrát a přišel zákaz, že Akt se hrát nesmí. Dva roky pak hra stála a nikdo nám nevysvětlil proč.“

Vysvětlení nakonec bylo absurdní stejně jako doba, která zákaz přinesla. „Byl to omyl. Nemělo se to hrát jen 9. května, protože to připomínalo akt osvobození republiky Rudou armádou,“ vysvětluje Svěrák.


Zájem o představení byl obrovský. Do soutěže se přihlásilo na šest tisíc lidí, do sálu se ale dostala jen stovka z nich. Podívejte se na jednotlivé otázky, které pokládali herci Divadla Járy Cimrmana.

Jako datum premiéry první hry Divadla Járy Cimrmana je sice uváděn 4. říjen 1967, ale první představení hry Akt se uskutečnilo už 19. června v Malostranské besedě jako neveřejná předpremiéra. Tehdy v publiku seděli členové schvalovací komise Státního divadelního studia.

Ve své původní roli nezůstal v představení téměř nikdo. Jiří Šebánek tehdy vystupoval jako malíř Žíla, jeho manželku původně hrál Karel Velebný. Zůstal jen Zdeněk Svěrák jako první syn, ale v jiné osobě. Oldřich Unger později emigroval do USA. Zesnulého Ladislava Smoljaka nahradil Brukner.

autoři: lsm , jaw
Spustit audio