Díl druhý: Vnitřní kruh

27. květen 2024

Pro část klientů časem přestal Richard být jen léčitelem. Stával se jejich důvěrným přítelem a životním rádcem. Richard sice nevypadal jako duchovní vůdce, ovlivnil ale životy desítek lidí. Jaké poměry a vztahy panovaly ve vnitřním kruhu jeho obdivovatelů? V jakých oblastech života se jím nechali vést? A co všechno mu byli ochotni uvěřit? Reportérům hodně napovědělo svědectví mladé ženy, která mezi Richardovy nejbližší patřila od svých dětských let.

STOUPENCI

Příběh kutnohorské sekty a praktiky jejího vůdce Richarda Šiffera přibližuje nový pětidílný podcast Radiožurnálu Stoupenci. 

1. díl: Léčil nás On
Na začátku byl samozvaný léčitel. Richard Šiffer. Navštěvovali ho klienti, kteří již měli stanovenou diagnózu, ale i jen ti, kteří se necítili dobře. Léčil přikládáním svých rukou na holou kůži. Tvrdil, že říká orgánům v těle, co mají dělat.

2. díl: Vnitřní kruh
Pro část klientů časem přestal Richard být jen léčitelem. Stával se jejich důvěrným přítelem a životním rádcem. Richard sice nevypadal jako duchovní vůdce, ovlivnil ale životy desítek lidí.


3. díl: Richardova pravda
Richard hlásal bizarní teorie a nauky, u žádné nezůstal příliš dlouho. Některým to ale imponuje. Richard se pro ně postupně stává takřka svatým mužem oproštěným od nízkých potřeb. V soukromí byl ale jiný. Co pro něj ženy znamenaly? Jak naléhavý byl jeho hlas?


4. díl: Bezmezně oddaní
Lidé, kteří Richarda obklopovali v posledním roce jeho života, v něm viděli Boha. Slepě poslouchali jeho příkazy. Jejich Bůh ale začíná být krutý. Bezmezná oddanost přivede Richardovy stoupence až k drastickým lesním rituálům, ve kterých šlo o život. Proč se jich účastnili?


5. díl: Z druhého břehu
Richard se po tragických událostech uvnitř jeho společenství rozhodne zemřít. Po jeho smrti jsou jeho stoupenci opuštěni. Pomalu začínají procitat. Ještě dlouho ale mají pocit, že slyší jeho hlas. Kolik času budou ještě potřebovat, aby zapomněli? A mohou vůbec zapomenout?

Kutnohorský léčitel Richard Šiffer, který se nechal dvěma stoupenkyněmi zabít a tvrdil, že jeho tělo po smrti samo zmizí, se obklopoval lidmi, kteří k němu dlouhé roky chodili na léčení. Věřil tomu, že má nadpřirozené schopnosti, a podle toho se tak k němu chovali i jeho nejbližší.

Jako například mladá rusovlasá Lucie. Rodiče ji ke samozvanému léčiteli dovedli, když jí bylo asi 8 let, protože měla zdravotní problémy.

Každý týden po dobu několika let k němu jezdili, aby na ni půl hodiny působil svými léčivými schopnostmi. Netrvalo dlouho a Šiffer diagnostikoval domnělé problémy i jejím rodičům.

V pubertě Lucie odmítala na seance do kutnohorského bytu jezdit, protože měla pocit, že s nimi Šiffer manipuluje. Od rodiny se osamostatnila a začala žít vysokoškolským stylem.

Kvůli studiu a pracovnímu nasazení ale po několika letech zkolabovala a první, na koho ji její maminka odkázala, byl již jí známý léčitel. Začala ho opět navštěvovat, zdravotně se jí ulevilo, velmi brzy mu zcela propadla a opět se řídila jeho přesnými pokyny.

Šiffer ji navíc začal před ostatními vykreslovat jako odstrašující případ, protože se dříve vymanila z jeho vlivu.

Věřila jsem mu

„Začala jsem chodit pravidelně. Hodně jsem mu dávala za pravdu a hodně jsem vyjadřovala lítost nad tím, jak jsem žila. Já jsem měla pocit, že mi nikdo jiný nemůže pomoct, takže to musím snášet, že si to zasloužím, že jsem zkusila jít proti němu a dopadla jsem takhle,“ vzpomíná.

„Všechny jeho rady už jsem začala brát, že prostě jedete ten jeho životní styl, který propagoval. On byl vlastně ten člověk, kterému jsem věřila úplně ze všech nejvíc,“ připouští Lucie.

V ten moment se Šifferův postoj k navrácené stoupenkyni otočil. I to podle výpovědí patřilo k jeho manipulačním hrám, kdy jeden den člověka před ostatními zesměšňoval a druhý den ho dával každému za příklad.

„Vlastně mě dával i jako příklad toho, že můžete z toho dna, jaká jsem byla, jak jsem byla proti němu a jak už jsem na tom líp, dávám se dohromady, tak mě dával za příklad, mně to i z části dělalo radost, že ten člověk zrovna nebyl tím terčem,“ ohlíží se.

Léčitel podle dalších výpovědí u soudu, které jsou zachyceny v podcastu Stoupenci, používal metodu cukru a biče, čímž docílil toho, že se na něm někteří klienti s postupem času stali zcela závislí.

DOTAZY NA RELIGIONISTU

V pátek 31. května proběhne od 12.00 hodin živá debata s předním českým religionistou Zdeňkem Vojtíškem, kterou najdete na stránkách webu iROZHLAS.cz a na youtubovém kanále. Pokud máte jakýkoliv dotaz týkající se sekt a nových náboženských hnutí, můžete jej zaslat na e-mailovou adresu stoupenci@rozhlas.cz.

autoři: Vít Kubant , Martin Štorkán , Antonín Viktora , agf
Spustit audio

Více z pořadu