Děti se ptají, tentokrát na české předsednictví EU. Poslechněte si čtvrtý díl podcastu

12. červenec 2022

O českém předsednictví v Radě Evropské unie slyšel za posledních pár měsíců snad každý. Mluví se o tom v rádiu a v televizi, čteme o tom v novinách nebo na plakátech v tramvajích. Málokdo ale dokáže přesně říct, co role předsedající země obnáší, jaké povinnosti nebo výhody s sebou přináší a jakou funkci Rada v rámci Evropské unie plní. Malí redaktoři Radiožurnálu z Dismanova rozhlasového dětského souboru se rozhodli najít odpovědi.

Jako první museli zjistit, co to vůbec Evropská unie je, proč vznikla a co znamená být jejím členem. To jim vysvětlil bývalý europoslanec a expert na Evropskou unii Pavel Telička.

Zdeňka Trachtová a Viktor Daněk, vaši průvodci českým předsednictvím EU na Radiožurnálu

Na něj navázal dalším rozhovorem bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk, který se zaměřil přímo na Radu Evropské unie a úlohu předsedající země.

„Kdybychom si to představili jako fotbal, tak by to předsednictví fungovalo třeba jako nějaký amatérský zápas, kdy je vždycky rozhodčí někdo z hráčů jednoho nebo druhého týmu. Až ho u píšťalky někdo vystřídá, bude mít zájem, aby ho hráči zase vzali mezi sebe, takže se podle toho musí chovat,” vysvětluje čtrnáctileté Medě.

Pokus o reparát

Dalším hostem, který přijal pozvání malých redaktorů, je politický komentátor Jindřich Šídlo, který se zaměřil na předchozí české předsednictví z roku 2009. Na to se děti ptaly, aby pochopily, co všechno se může nebo naopak nemusí povést.

Alice Krutilová, ředitelka Odboru pro české předsednictví v EU na Úřadu vlády

„Mělo to být výhodou, taky o tom svědčilo to sebevědomé heslo Evropě to osladíme. No ale stala se z toho taková noční můra,” ohlíží se za českou premiérou v čele EU.

O konkrétních plánech pak Dismančata mluvila s ředitelkou Odboru pro předsednictví ČR v Radě EU Alicí Krutilovou, za kterou se redaktor Honza vypravil přímo na úřad vlády.

Kam dospělí nedohlédnou

Přestože je hlavním cílem projektu, aby se děti ptaly na to, co je samotné nejvíc zajímá a co jim není jasné, může podcast informačně posloužit i dospělým, kteří si v tématu nejsou jistí.

Čtěte také

„Sám chodím na natáčení s dětmi vážně moc rád, protože se pokaždé zeptají na něco, co by dospělého redaktora z podstaty nemohlo napadnout. Dětská perspektiva je úžasná v tom, že často dokáže daný problém formulovat zjednodušeně, rozebrat ho na naprosto elementární prvky, ale přesto z něj neztratit vážnost nebo hlavní význam,” říká spoluautor a iniciátor podcastu Josef Kaňka

Všechny díly podcastu jsou dostupné na webu Radiožurnálu, v aplikaci mujRozhlas a na podcastových streamovacích službách.

autoři: Josef Kaňka , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.