Děti se ptají dětí disentu. Život v nesvobodě očima a ušima dětí, těch velkých i těch malých
Dětství v disentu za minulého režimu nabízelo řadu zajímavých, někdy až neuvěřitelných příběhů. Básnířka Marta Jirousová třeba měla kamarády, jejichž rodiče se podíleli na uvěznění jejího otce. Spisovatel Jáchym Topol se zase s kamarády schovával před policií ve sklepech. To a mnohem víc prozradily „děti disentu“ našim malým redaktorům z Dismanova souboru ve speciálním díle podcastu Děti se ptají, který se natáčel živě 17. listopadu přímo na Korzu Národní.
Svoboda není samozřejmostí. Znovu to letos bolestivě připomněla ruská invaze na Ukrajinu. Jaké je to vyrůstat a žít v nesvobodě? Díky událostem listopadu 1989 na tuhle otázku dnešní děti naštěstí nemůžou odpovědět z vlastní zkušenosti. Můžou se ale zeptat někoho, kdo to osobně zažil.
Honza, Meda, Maruška a Míša z Dismanova rozhlasového dětského souboru si proto ve čtvrtek 17. listopadu odpoledne pozvali na Novou scénu Národního divadla v rámci akce Korzo Národní dvě „děti“, jejichž rodiny za minulého režimu čelily perzekuci.
Básnířka Marta Veselá Jirousová je dcerou básníka Ivana Martina Jirouse zvaného Magor, kterého komunistický režim opakovaně věznil a dlouhodobě pronásledoval. Spisovatel Jáchym Topol se narodil do rodiny spisovatele a dramatika Josefa Topola. Jeho bratr Filip působil v undergroundové kapele Psí vojáci. Ani jejich rodina nebyla režimu pohodlná.
Jaké historky se jim z dětství vybavují? O čem snili a co z toho se jim díky listopadu 1989 splnilo? Poslechněte si, co děti opravdu zajímá, v nové epizodě podcastu Děti se ptají.
Související
-
Znovu Národní 89. Poslechněte si živou rozhlasovou rekonstrukci událostí 17. listopadu 1989
Sedmihodinovým vysíláním z Národní třídy a dalších míst provázejí Jan Pokorný a Martin Veselovský. Poslechněte si povídání s hosty a reportážní vstupy přímo ze srdce dění.
-
Děti se ptají na Ukrajinu. Poslechněte si speciální podcast Dismanova souboru Českého rozhlasu
Členové Dismanova rozhlasového dětského souboru se rozhodli sami zeptat pěti odborníků na to, co je jim a jejich vrstevníkům nejasné ohledně války na Ukrajině.
-
Osudy uprchlíků i výsledek války na Ukrajině. Děti se ptají na to, co pro ně mění ruská invaze
Co se děje na Ukrajině, co se děje u nás, na co se máme připravit, co dělat se strachem nebo jak se chovat k ukrajinským dětem? Téma pro tiskovou konferenci dětí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.