Den s Tomášem Zimou

16. prosinec 2022

Co dělají, když se kamery nedívají? Jakou agendu řeší v běžné dny? A jaké jsou jejich priority – nejen ty politické, ale třeba ty lidské? Radiožurnál vám prostřednictvím mikrofonu Jana Pokorného představuje prezidentské kandidáty zblízka. Abecedně osmý v pořadí z celkem devíti osobností, jejichž kandidaturu ministerstvo vnitra oficiálně uznalo, je bývalý rektor Univerzity Karlovy a šéf lékařského konzilia hlavy státu Tomáš Zima.

Až do letošního roku řídil naši nejstarší univerzitu, předtím byl děkanem její první lékařské fakulty.

Čtěte také

Jako rektor si musel vypořádat s výhradami proti tomu, že univerzita spolupracovala se společností Home Credit. Studentům i pracovníkům univerzity vadilo, že se Home Credit nezodpovědným úvěrováním podílela na obchodu s chudobou. Zima se za tuto spolupráci později omluvil.

„Chtěl bych se vám omluvit za to, že jsem neodhadl reakci, která proti té smlouvě vznikla. Jakýkoliv partner a kdokoli nesmí akademická práva a svobody na naší univerzitě ani jinde omezovat,“ prohlásil.

Čtyři roky ve straně

Jako rektor se Tomáš Zima postavil rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nepodepsat jmenování tří navržených profesorů z Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické. Rektoři obou škol na Zemana proto podali žalobu.

Při studiu na vysoké škole vstoupil Tomáš Zima v roce 1986 do Komunistické strany Československa a členem byl až do roku 1990. Pro jeho pozdější zvolení rektorem to ale překážka nebyla.

Nikdy jsem se tím netajil. Vstoupil jsem tam, dejme tomu, s určitou ideou a také jsem rád, že dnešní mladí lidé taková dilemata nemají,“ řekl ve vysílání DVTV.

Tomáš Zima

Mezi životem a smrtí

Za pandemie covidu vyzýval ke zmírnění protiepidemických opatření, prosazoval promořování a očkování rizikových skupin. V lednu 2021 sám onemocnění prodělals těžkým průběhem. Objevila se komplikace, velmi těžká plicní embolie, a děkuji kolegům, že mi při operaci zachránili život. Ten stav byl velmi vážný, popsal později.

Od podzimu 2021 stojí Tomáš Zima v čele lékařského konzilia, které dohlíží na péči u prezidenta Miloše Zemana.

„Kandidát zdravého rozumu“

Pro svou kandidaturu nejprve sbíral podpisy občanů, přihlášku do prezidentské volby ale nakonec podal s podpisy senátorů.

Tomáš Zima říká, že se rozhodl kandidovat na prezidenta jako „nezávislý kandidát zdravého rozumu“ a chtěl by být také prezidentem naděje. Podle jeho soudu totiž Česká republika potřebuje, „konečně normálního prezidenta pro celou zemi“, ne jen pro její půlku, který bude vnímavý k obavám a potřebám lidí.

Na fakultě

Jan Pokorný navštívil Tomáše Zimu ráno v budově 1. lékařské fakulty UK, kde působí jako přednosta ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky. Tento ústav je jedním z největších na první lékařské fakultě a ve Všeobecné fakultní nemocnici. Zabývá se základní a specializovanou laboratorní vědou, vyšetřeními a zajišťuje tak i konzultační a konzulární služby.

Tomáš Zima vysvětluje Janu Pokornému, čemu se na fakultě aktuálně věnuje

Téma hovoru nebylo po ránu ale ani tak profesní, jako spíš gastronomické. Tomáš Zima během něj prozradil, že umí uvařit výbornou bujabézu. Pak mohl Jan Pokorný nakouknout do laboratoří, knihovny i na poradu se spolupracovníky. Bylo vidět, že je na půdě své alma mater víc než doma.

Z Prahy zamířili autem přes serpentiny u obce Žleby do Třemošnice, kde je firma DAKO-CZ, výrobce brzd, kterými jsou vybavené třeba i vagony londýnského metra. S předsedy představenstva probral energetiku, Evropskou unii i některé kroky české vlády.

Den s Tomášem Zimou jsme sledovali živě po celý pátek 15. prosince ve vysílání Radiožurnálu, na našem webu a sociálních sítích.

autoři: Jan Pokorný , and
Spustit audio

Související