Den s Pavlem Fischerem

2. prosinec 2022

Co dělají, když se kamery nedívají? Jakou agendu řeší v běžné dny? A jaké jsou jejich priority – nejen ty politické, ale třeba ty lidské? Radiožurnál vám prostřednictvím mikrofonu Jana Pokorného představuje prezidentské kandidáty zblízka. Abecedně třetí v pořadí z celkem devíti osobností, jejichž kandidaturu ministerstvo vnitra oficiálně uznalo, je nezávislý senátor Pavel Fischer, který na hlavu státu kandidoval už v minulé volbě v lednu 2018.

„Myslím, že mám své zemi co nabídnout. Dvě desítky let jsem pracoval pro stát,“ řekl Pavel Fischer před pěti lety, kdy se o prezidentskou funkci ucházel poprvé. V prvním kole dostal víc než půl milionu hlasů, ale skončil až třetí.

Čtěte také

Pavel Fischer studoval ve Švýcarsku a pak ve Francii stejnou školu jako třeba nynější francouzský prezident Emmanuel Macron. Během prezidentství Václava Havla působil v Kanceláři prezidenta republiky i jako ředitel politického odboru. Od roku 2003 do roku 2010 zastával funkci českého velvyslance ve Francii a Monaku.

Stůjme za Ukrajinou a pozor na Čínu

Po neúspěšných prezidentských volbách se rozhodl kandidovat do Senátu. Zkušenost z prezidentské volby mně dala chuť se angažovat,“ vysvětlil.

V senátních volbách v roce 2018 už Pavel Fischer uspěl. Nezařazený senátor předsedá Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Od začátku ruské agrese veřejně podporuje Ukrajinu.

V uplynulých čtyřech letech upozorňoval mimo jiné na bezpečnostní hrozbu ze strany Číny. To jsou velmi vážné věci. Čína zkouší dostat pod kontrolu veřejný prostor v České republice i rozhodování parlamentu,“ varoval.

Kontroverzní konzervativec

Loni se Pavel Fischer aktivně zapojil do jednání Senátu o možném převodu pravomocí prezidenta Miloše Zemana, když se vedl spor o tom, jestli je prezident kvůli nemoci stále schopný vykonávat svůj úřad.

Už před minulou prezidentskou volbou mluvil Fischer o svých konzervativních názorech. Veřejnost například před pěti lety kritizovala jeho výrok, že by jako hlava státu nikdy nejmenoval na pozici ústavního soudce homosexuála. Za svůj výrok, který pronesl při debatě s voliči v Katolickém domě v Blansku se pak několikrát omluvil.

Čtěte také

Kandidátní listinu odevzdal Pavel Fischer začátkem listopadu. Podpisy získal od 54 zákonodárců. Veřejně ho společně s dalšími dvěma kandidáty podpořila taky vládní koalice Spolu.

Snídaně u Fischerů

Pavel Fischer přistoupil ke Dni s kandidátem jako politik s velkou zkušeností s prací s médii. Kromě týmu z Českého rozhlasu se na snídani k Fischerům vešel i štáb ČT a redaktorka a fotograf z bulvárního časopisu. Servírovala se čerstvě namletá káva a domácí chleba, který připravil sám Pavel Fischer.

S Janem Pokorným se znají z doby, kdy oba působili ve Francii, a tak došlo i na tematickou debatu o tom, jestli se v Česku dá taky udělat dobrá francouzská bageta.

Dopolední program pro Pavla Fischera začal v 10 hodin v českobudějovickém centru pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením Arpida. Právě tam před lety manželé Fischerovi dojížděli se svým nejstarším synem Vojtěchem.

Po obědě v místní proslulé restauraci kandidát na hlavu státu zamířil do farnosti Dobrá Voda, kde byla na programu prohlídka tamního kostela a setkání s prezidentem diecézní charity. Povídali si především o projektu centra pro oběti domácího a genderově podmíněného násilí, které právě v Dobré Vodě charita buduje.

Den s Pavlem Fischerem jsme sledovali živě po celý pátek 2. prosince ve vysílání Radiožurnálu, na našem webu a sociálních sítích.

autoři: Jan Pokorný , and
Spustit audio

Související