Co takhle vyrazit na labskou cyklostezku? Po Labi projíždíte německými dějinami

03693956.jpeg
03693956.jpeg

Nejoblíbenější německá cyklostezka v Německu je ta, které vede podél Labe. Od Saského Švýcarska až k Severnímu moři měří celkem 840 kilometrů. Dvanáct let po sobě si ji Němci volí jako absolutně nejhezčí a nepříjemnější cyklostezku. Proč? To zjišťoval náš zpravodaj v Německu Pavel Polák, který po ní dnes vyráží, a to po proudu směrem k moři.

„Labská cyklostezka vede sedmi spolkovými zeměmi, čtyřmi v bývalém východním Německu a třemi v západním,“ říká Gabi Bangelová z Německého cyklistického klubu ADFC, který existuje už bezmála čtyřicet let. Výlet na kole podél Labe je už dnes v Německu hotová klasika.


Cyklistický klub ADFC doporučuje jet Labskou cyklostezku od ústí řeky směrem do vnitrozemí. Protože když fouká, tak nejčastěji ze severozápadu. Ale jet se to dá určitě i opačným směrem, tedy občas i proti větru.

„Když projíždíte městy na Labi, tak máte pocit, že projíždíte německými dějinami. A kromě toho projíždíte také neustále se měnící krajinou. Od vinohradů na jihu v Sasku až k mořskému pobřeží, kudy vyplouvají velké tankery,“ popisuje.

Labská cyklostezka, která v současné podobě existuje od roku 2004, je podle Gabi Bangelové důkazem, že cyklistika táhne stále víc a víc. Cyklistů, kteří vyrážejí na vícedenní výlety, v Německu přibývá každým rokem.

„Koordinační centrum v Magdeburku dělá roční měření. Loni napočítali na labské cyklostezce sto padesát pět tisíc cyklistů. To je docela pěkné číslo,“ dodává.

Labská cyklostezka Německo-Labe u Hitzackeru.JPG

O kvalitu cyklostezky se starají jednotlivé obce v Polabí, o značení zase Německý cyklistický klub. I když vlastně, proč je třeba značit cestu, která vede podél řeky. Tam se přece ztratit nedá.

„Někdy se musejí objíždět průmyslové zóny, na mnoha místech se projíždí přímo městy a jejich centry. Proto je dobré značení hodně důležité,“ upozorňuje.

Tady Pavel Polák začíná svou cestu na kole po cyklostezce podél Labe až k Severnímu moři