Co se stalo Haškovi v Rusku? V knize nedávám jednoznačné odpovědi, říká Irena Dousková

20. březen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Irena Dousková, spisovatelka

Kniha o českém spisovateli Jaroslavu Haškovi jí ležela v hlavě pět let – měla od něj mnoho načteného a k některým věcem se vracela. „Přečetla jsem hromadu literatury, vzpomínky a paměti Haškových kamarádů, všechno možné, co jsem vyšťárala. Vyšlo mi z toho deset různých Hašků,“ usmívá se spisovatelka Irena Dousková, které vychází kniha Medvědí tanec o posledních Haškových dnech na Lipnici. Nejen o této knize mluvila s moderátorkou Lucií Výbornou.

V knize se mohou čtenáři například dozvědět o tom, jak si Jaroslav Hašek ze svého pobytu v Rusku přivezl ruskou ženu, přestože byl doma už jednou ženatý. „Hrozil mu dokonce soud za bigamii, ale Československo tehdy ještě neuznávalo právní systém sovětského Ruska, takže měl kliku,“ vysvětluje Dousková.

Co se vlastně v Rusku Haškovi stalo a čím tam prošel? „Když se Haška někdo na Rusko ptal, tak vždycky uhnul a pustil se do vyprávění báchorek o zvířátkách. V knize se proto snažím spíš klást otázky než dávat jednoznačné odpovědi,“ nastiňuje.

Čtěte také

Na knihu si troufla ve chvíli, kdy měla sama leccos za sebou a něčím si prošla, s Haškem jako spisovatelem se ale srovnávat neodvažuje. „Hašek je pro mne génius a oprávněně náš nejslavnější spisovatel,“ míní.

A jak chápe postavu vojáka Švejka z Haškova slavného románu? „Nesnažím se o jednoznačný výklad, pokaždé si člověk u něj najde něco nového. Švejk je monstrum, na divadle a ve filmu je nehratelný,“ říká s tím, že nejvíce se duchu Švejka blíží Werichův hlasový doprovod k animovanému filmu Jiřího Trnky.

Jak se Ireně Douskové psala kniha o posledním období Jaroslava Haška? Jak si vykládá postavu Švejka ze slavného románu? A co bude dělat dál? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také viRadiu.


autor: prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová