Člověk doběhne závod na Aljašce ve tři hodiny ráno a nikoho v cíli nepotká, říká extrémní ultramaratonec Jan Francke
Hostem sportovní talkshow Na síti s Andreou Sestini Hlaváčkovou je extrémní ultramaratonec Jan "Venca" Francke. Jak se člověk, který začínal s plaváním a triatlonem, stane extrémním ultramaratoncem? Proč začal vyhledávat extrémní výzvy, které probíhají i v polárních oblastech za drsných klimatických podmínek? Jak vzpomíná na závod Iditarod? Poslechněte si celý rozhovor s milovníkem extrémních závodních výzev!
Jak vzpomínáte na svůj první extrémní ultramaraton?
Bylo to na Yukonu, kde jsem si vůbec poprvé vyzkoušel, co to všechno obnáší závodit v takových podmínkách. Jednalo se o závod na 100 mil. Napadlo mě to díky tomu, že jsem v té době žil v Britské Kolumbii v Kanadě. Do trailového závodu na Yukonu jsem v kariéře nastoupil nakonec třikrát a absolvoval i nejdelší závod na 750 kilometrů, který mi trval 10 dní.
Můžete přiblížit, jaká panuje atmosféra po dokončení závodu?
V polárních oblastech obvykle žádné občerstvovací stanice nejsou, vzdálenosti mezi chechkpointy jsou daleko větší a v cíli na Vás třeba nikdo ani nečeká. Například na Aljašce doběhnete do cíle ve 3 hodiny ráno a nikdo tam není.
Dá se v tuzemských podmínkách připravit na extrémní podmínky ultramaratonských závodů?
Člověk to musí mít v sobě dané, že lépe snáší zimu, protože se závodí za teplot minus 30 až 50°C. Rozhoduje především psychická pohoda a pohotová reakce na aktuální stav.
Související
-
Kouč florbalistek Lukáš Procházka: Pro úspěch na MS potřebujeme v národním týmu mezinárodní prvek
„Jsem přesvědčen, že aktuálně máme lepší tým než Švýcarky a to není otázka tohoto roku, ale třeba už čtyř sezon zpět,“ myslí si nový lodivod ženské reprezentace.
-
Pořád hledám v čem bych se mohl udržovat s mladšími „vlčáky“, říká basketbalista Petr Benda
„Kolektivní sport má super výhodu, že když jsem v šatně, kde je věkový průměr 24 let, tak mě kluci prostě nenechají moc stárnout,“ říká současný nejstarší hráč NBL.
-
Lucie Šafářová: Hrát finále French Open proti Sereně Williamsové byl pro mě highlight kariéry
„Bez té dřiny od mládí by to nemělo ty správné návaznosti. Ničeho nelituji a spíše jsem měla štěstí na dobré lidi i trenéry,“ vzpomíná na kariéru úspěšná česká tenistka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka