Cítili jsme, že jsme rozhýbali dějiny a že končí doba bezčasí, o které psal Václav Havel, vzpomíná Martin Mejstřík
Někdejší studentský vůdce z roku 1989 během listopadových událostí necítil euforii, ale pocit zodpovědnosti a obavu. Tehdy jsem si uvědomil, že svoboda je vnitřní rozpoložení člověka, říká Mejstřík. Toužili jsme po svobodě a demokracii, aniž bychom věděli, co to znamená. Nebyla to naivita, ale nezkušenost po čtyřiceti letech v totalitě. Ulice je úžasný nástroj, který nám demokracie dává. Naši politici jsou hodně okoralí, i novináři si na nich lámou zuby.
Související
-
Sametová revoluce očima Romů: Obrovská euforie ze získané svobody, ale i ztráta životních jistot
Jak probíhal listopadový převrat na Slovensku? I tady se daly věci do pohybu. Začaly vycházet romské noviny a spisovatelé vydávali své první povídky. V roce 1991 vz...
-
Čím jsme žili před 30 lety? Listopad 1989 nebyl jen o sametové revoluci
Je to známý paradox: historie sice nejsou data, přesto některá data historii tvoří. Jedním z nich je určitě 17. listopad 1989. Čím jsme žili před 30 lety?
-
11. listopadu 1989 začaly demonstrace v Teplicích. Lidé tam požadovali dýchatelný vzduch
V mlze plné škodlivin z průmyslových podniků a elektráren se před 30 lety ocitly Teplice. Kvůli špatnému životnímu prostředí tam proto lidé vyšli do ulic.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.