Husák byl třikrát vyloučen ze strany a vězněn, přesto se pokaždé vrátil. „Revoluce požírá své děti, on si vše vykládal jako chyby jednotlivců,“ vysvětluje historik

18. listopad 2019

Historik Macháček je spoluautorem rozhlasového dokudramatu A máme to za sebou, které odvysílal Radiožurnál letos 17. 11. To se zaměřuje hlavně na dění polistopadových událostí a Gustáva Husáka. „Žánr nabízí i pole pro improvizaci a tvůrčí ztvárnění. My jsme k tomu přistupovali tak, abychom byli co nejvíc faktograficky přesní,“ popisuje Macháček natáčení. V dokudramatu se dozvídáme i o lidech, o kterých se toho běžně moc neví, i ti ale také měli v porevolučním dění své místo.

Čtěte také

V prostorách pražského hradu se podle historika objevovaly osoby, které Husáka sledovaly, šlo i o jeho nejbližší pracovníky. A ti o dění informovali Moskvu. Jednou z postav spíše neznámých je podle Michala Macháčka slečna Irena, která se pohybovala v blízkém okolí Gustáva Husáka. Byla jeho asistentkou, ale také měla s Husákem poměr. „Byly informace, že sloužila k tomu, aby se Husák necítil osamocený. A mohla fungovat i jako informátor o tom, jak privátně smýšlí,“ popisuje historik.

Nevraživost už od 40. let

Roku 1989 vstoupil opět na politickou scénu výrazný slovenský politik Alexander Dubček. Jaký byl jeho vztah s Gustavem Husákem? „Velice nevraživé z obou stran. Neměli se moc rádi, působila tam i určitá rodinná anamnéza,“ vysvětluje Michal Macháček a dodává, že to má příčiny už ve 40. letech.

Husák měl totiž v předvečer Slovenského národního povstání roku 1944 na starosti osvobovací akci vězněných komunistů, akci ale odložil. A mezi vězni byl právě i otec Alexandera Dubčeka. Mezitím zároveň když byl Gustav Husák vězněn v 50. letech, tak zatím politická hvězda Alexandera Dubčeka stoupala.

Zachovával věrnost straně

Přestože byl Husák vězněn a třikrát vyloučen z komunistické strany, vždycky se tam vrátil a nepřestal zřejmě komunistické myšlence věřit do posledních dnů. „Revoluce požírá své děti, což byl i Husákův příklad,“ podotýká Macháček a vysvětluje: On si to vykládal tak, že jde o chyby jednotlivců – straníků, že byl uvězněn. Ale že ten systém je vlastně správně nastavený.

V 60. letech Gustáv Husák dokonce bránil dění let padesátých. Prý ho také držela myšlenka, že je předurčen k velkým věcem a k tomu, aby ukazoval politický směr. „A to devítileté vězení ho v tom utvrdilo, ještě tam byly velké ambice,“ nastiňuje historik.

Poslední věta celého dokudramatu zní: „Máme to za sebou.“ A prý se nejspíš ulevilo právě i Husákovi samotnému. „Šest desetiletí být v politice, působit ve veřejném prostoru a ještě v dynamické době 80. let, kdy vidíte, jak se bortí vše, o co jste usilovali. To musela být velká katarze. Myslím, že si i určitým způsobem oddychl.

Dokudrama si můžete poslechnout celé ze záznamu až do 15. prosince. Najdete ho zde

autoři: Jan Pokorný , kpk
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...