Čím víc toho o bouřkách víte, tím větší máte strach, říká lovec blesků
Bojíte se bouřek? Měli byste. Alespoň to v rozhovoru s Lucií Výbornou naznačuje muž nadmíru povolaný - lovec blesků a člen Amatérské meteorologické společnosti Miroslav Meglič. „Čím více se bouřkami zabýváte a čím víc toho o nich víte, tím větší máte strach,” tvrdí.
Není bouřka jako bouřka. Některá trvá hodiny a hodiny, u jiné se ani nenadějete, a je pryč. „Bouřku nedoháním,” říká Miroslav Meglič. „Pokud ji ale sleduju v určitém časovém úseku, zvládnu až dvě pozorování ze dvou různých míst.”
Pozorování blesků označuje za svou vášeň. A zdá se, že nepřehání. Bouřky ho fascinovaly už jako malého kluka a i nyní jim podřizuje téměř veškerý svůj volný čas.
„Fotím vždy v noci, se stativem a nějakým lepším foťákem. Mým snem je vyfotit úder blesku do vysílače u Českého Brodu, jde o nejvyšší stavbu v České republice,” říká.
Přestože se říká, že blesk vždy uhodí do nejvyššího bodu v okolí, rozhodně to prý není pravidlo. A spoléhat byste na to neměli ani vy - vždyť ne nadarmo se říká, že „blesk má bratříčky”. A tito bratříčci mohou zranit i vás.
Jak moc tedy lovci blesků při svém koníčku riskují život? Podle čeho se vypočítává směr, kterým bouřka postupuje? A jaké jsou největší fámy o kulovém blesku? I na to se Lucie Výborná svého hosta zeptala.
Záznam celého rozhovoru si poslechněte kliknutím na odkaz v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.