Chystáte se vozit dítě autem do školky nebo školy? Sedět může i vpředu! Má to ale svá pravidla

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dítě

Omezení, že dítě smí na přední sedačku až od 12 let, neplatí již od roku 2006, přesto se stále drží v podvědomí lidí. Je přeprava na předním sedadle nejvhodnějším řešením? „Dítě bych posadil na nejbezpečnější místo za spolujezdce,“ sdělil Radiožurnálu Martin Farář, bývalý šéf BESIPu.

„V roce 2006 došlo k novelizaci zákona. Do té doby mohlo dítě na přední sedačku až od 12 let. Dneska je možné na přední sedačce přepravovat děti neomezeně,“ vysvětlil Farář.

Dítě samozřejmě musí mít sedačku přiměřenou svému věku. Záludností mohou být dětské podsedáky, které sice jsou v pořádku, ale na přední sedadlo nemusí pasovat a při prudkém brždění mohou dítě i přiškrtit, doplnil Farář.

Skupina 0 a 0+: 0 - 13 kg (věk 0 - 9/12 měsíců) - „vajíčko“
Upevňují se vždy v poloze proti směru jízdy. Chcete-li sedačku umístit na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě aktivní airbag! Autosedačka musí odpovídat výšce a váze dítěte.

Skupina I : 9 – 18 kg (věk cca 9 měsíců až 4 roky)
Systém kalhotových šlí: Sedačky mají upravený popruhový systémem. Jsou oblíbené, pohodlné a nabízejí více klidových a spánkových poloh. Některé typy se mohou umisťovat proti směru jízdy a v případě nárazu je lépe chráněna krční páteř dítěte.

Skupina II: 15 – 25 kg (věk cca 4 roky – 6 let)
Nemá vlastní popruhový systém a dítě je zajištěno tříbodovým popruhem vozidla přizpůsobeným individuálně podle velikosti dítěte. Stejný systém je určen i pro skupinu III (22 – 36 kg).

Skupina III: 22 - 36 kg (věk 6 let - 11 let, respektive do výšky 150 cm)
Zvýšené sedadlo je používáno spolu s tříbodovým bezpečnostním pásem vozidla. Vedení popruhu je tak uvedeno do správné pozice a nehrozí žádná rizika poranění. Brání také podklouznutí pod popruhem.

Je třeba nicméně mít pro dítě autosedačku, která je pro něj opravdu vhodná a dostatečně bezpečná. „Rizikové jsou například podsedáky – když jsou špatně umístěné, například jejich tvar nevyhovuje tvarování sedadla spolujezdce, může dítě při prudkém brždění zranit pás,“ varoval BESIP.

On sám by dítě v autě raději posadil dozadu, konkrétně na nejbezpečnější místo ve vozidle, tedy za sedadlo spolujezdce. „Posadit dítě na sedadlo spolujezdce bych si troufl, samozřejmě při zajištění všech bezpečnostních pravidel, ale přiznám se, jel bych mnohem obezřetněji,“ konstatoval Farář.

Další komplikace může nastat při přepravě více dětí. V některých případech totiž do auta všechny autosedačky nedostaneme. Může jedno z dětí cestovat bez autosedačky?

Čtěte takéNa rostoucí autosedačky nespoléhejte, ukazují výsledky testů

„Teoreticky ano, nicméně tento způsob řešení bych nedoporučoval. Zákon to připouští v případě většího dítěte, které se na zadní prostřední sedadlo připoutá bezpečnostním pásem. Je to ale v Evropě nestandardní a v žádném případě bychom neměli počítat s tím, že takto pojedeme na dovolenou,“ řekl Josef Pokorný, toho času na ministerstvu dopravy. Umístit v takovém případě jednu ze sedaček na přední sedadlo spolujezdce je logickým řešením.

Spustit audio
autoři: Karolína Procházková , jaw

Související