„Chybí anestezie i nitrožilní výživa.“ Český lékárník na misi v Jižním Súdánu bojuje každý den o základní léky

20. březen 2025

Na konci ledna odjel lékárník Stanislav Havlíček na svou osmou misi s Lékaři bez hranic. Vrátil se do Jižního Súdánu v severovýchodní Africe, kde byl v roce 2016 na své vůbec první misi. Na starosti má zásobování lékárny v nemocnici, která pečuje až o 900 pacientů týdně. Aktuálně v ní přibývá těch, kteří potřebují chirurgický zákrok.

„Všechny operace vyžadují nějakou anestezii a ta nám chybí – propofol, vidazolam… Chybí mi obyčejný roztok glukózy, který se podává jako nitrožilní výživa. Byli jsme na hraně s dostupností infuzních roztoků, což je obrovská komplikace,“ vyjmenovává farmaceut Stanislav Havlíček některé z položek, kterých se mu teď v lékárně v nemocnici v Abyei nedostává.

Čtěte také

Za nedostatkem léků stojí i to, že zásobování je v této oblasti zdlouhavé. Léky se objednávají jednou za půl roku na 9 měsíců dopředu.

„Dneska jsem vydal poslední balíky sádry do sádrovny. Položek je celá řada. Když se podaří vyřešit jednu, okamžitě se objeví nějaká další,“ krčí rameny lékárník, jehož lékárnu se daří zásobovat i díky dalším tamním projektům Lékařů bez hranic.

Kdo může, pomáhá

„Projektů je v celé zemi skoro dvacet nebo možná už přes dvacet. Dá se vypomoct, ale ani jejich zdroje nejsou bezedné, takže my půjčíme něco jim, oni něco nám. Ale nikdy to není dost,“ popisuje Stanislav Havlíček.

„Máme tady pravidla, jak se hospodaří s nedostatkovým zbožím – musíme si prostě nějak poradit, nebo počkat. Teď máme třeba omezenou činnost v oblasti dárců krve, protože nám chybí testy na žloutenku. Snad je v pondělí dostaneme. Každý den se prostě pereme s tím, co se zrovna objeví, že je nedostatkové,“ říká farmaceut, který se má z mise v Jižním Súdánu vrátit na konci března.

Podpora má mnoho podob. Ale ne každá zachraňuje životy.

autoři: Andrea Skalická , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

    Související