Chřipková epidemie, příznaky a léčení

16. únor 2005
Vaše téma

Horečka, zimnice, schvácenost, bolesti kloubů, rýmy, kašel. Většina z nás tyhle příznaky asi dobře zná a také dobře ví, že se právě jimi hlásí chřipka. Řada lidí tuto nemoc stále podceňuje. No a také proto jsme o ní mluvili v našem pravidelném pořadu Vaše téma. Máme na naší telefonní lince doktorku Martinu Havlíčkovou z Národní referenční laboratoře pro chřipku. Dobré odpoledne.

Martina Havlíčková: Dobré odpoledne.

Paní doktorko, je už u nás epidemie na vrcholu nebo se dá předpokládat, že počty nemocných ještě porostou?

Martina Havlíčková: Tak u nás teprv v minulém kalendářním týdnu byl překročen epidemický práh v rámci republiky, ale zdaleka ještě ne ve všech krajích. Některé kraje byly vysloveně ještě pod hranicí epidemie, čili počty nemocných jistě ještě porostou. Zda jeden, dva týdny, to se dá těžko říci, ale určitě budou ještě stoupat.

Ono se hodně mluví o očkování, ale mě tak napadá, mohou se proti chřipce nějak účinně chránit lidé, kteří se prostě nenechají naočkovat a nejsou třeba ani ňák zvlášť otužilí?

Martina Havlíčková: No, vůči chřipce je obrana všeobecná a je to infekce s poměrně vysokou kontagiozitou, čili pokud někdo není očkován a řekněme nemá ani ňák výrazně zdatnou nespecifickou imunitu, pak je dobré se vyhýbat aspoň možným zdrojů nákazy, čili místům, kde je velké množství lidí pohromadě v těchto dnech.

Paní doktorko, co byste poradila nám, kteří máme ty chřipkové příznaky, to znamená, že to všechno začíná bolet, rýma, kašel a tak dále, teplota k tomu. Měli bychom jít okamžitě k lékaři, jakmile se ty příznaky objeví a nebo si třeba vzít dovolenou, pokud to jde a chvilku počkat a když to já nevím do tří dnů nepřejde, tak teprve potom jít k doktoru?

Martina Havlíčková: U těch dospělých to je vždycky takové individuální. Někdo si vůbec nelehne, někdo to prostě řeší třeba, jak vy nastiňujete, dvěma, třemi dny dovolené. To záleží na tom prostě, co kdo z nás snese. Rozhodně v případě, že jsou ty horečky vysoké a že trvají minimálně ty dva, tři dny, tak určitě by se měl konzultovat praktický lékař.

Mohli bychom dát nějaké doporučení rodičům? Já totiž předpokládám, že léčení chřipky u dětí je trošku jiné něž u nás, u dospělých.

Martina Havlíčková: No ona hlavně chřipka u dětí, zejména u menších dětí, může mít trošku jiný klinický průběh. Tam to bývá často spojeno i s příznaky ze strany postižení zažívacího traktu. Úplně malé děti mohou mít i febrilní křeče z vysokých horeček. Tam samozřejmě léčení pod dohledem pediatra je naprostou nezbytností.

A ještě jedna věc. Odmalička nám asi vtloukají do hlavy a i my jsme dnes upozorňovali, že chřipku není dobré přecházet. Jaké komplikace nám potom mohou hrozit, když chřipku tak zvaně přechodíme?

Martina Havlíčková: No může dojít k postihu srdečního svalu i svalů příčně pruhovaných, čili kosterní svaloviny, k postihu ledvin, k postihu nervového systému včetně centrálního nervového systému. Tyto komplikace nejsou příliš časté, ale zato bývají velmi závažné a dost často jsou právě důsledkem neléčené chřipky, čili tady opravdu je nutné se mít na pozoru a když už člověk ty chřipkové příznaky má, tak by opravdu měl tu infekci léčit lega artis.

Říká doktorka Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku. Děkujeme za cenné informace a na slyšenou.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: pad