Chcete pomáhat? Dobrovolníci mohou zvýšit šanci pacienta na uzdravení, říká koordinátorka dobrovolníků Michaela Čermáková
Probudily ve vás Vánoce touhu darovat, ale peněz se vám nedostává? Darujte čas. Jak v rozhovoru s Janem Pokorným říká Michaela Čermáková, dobrovolníkem, který v nemocnicích tráví čas s pacienty, se může stát téměř každý.
Dobrovolníci se dnes uplatňují na mnoha odděleních: v domově pro válečné veterány nebo na oddělení na dlouhodobé péče, ale třeba i na interně a na psychiatrii. Úlohou dobrovolníka přitom není suplovat lékařskou péči, ale zpříjemňovat pacientovi čas hospitalizace. „Jakmile pacient potřebuje jakoukoliv zdravotní péči, musí dobrovolník zavolat profesionála,“ upozorňuje Michaela Čermáková.
Čtěte takéDobrovolníci už pět let zpestřují pobyt pacientů ve vinohradské nemocnici
Zaujalo vás to? Tak tohle jsou informace pro vás. „Na úvodní schůzce si spolu budeme tak hodinu povídat, poté vás pozveme na školení. Proškolíme vás a následně vám sjednáme první schůzku u pacienta,“ popisuje koordinátorka dobrovolníků z Ústřední vojenské nemocnice.
Mimochodem, existuje i možnost jednorázového dobrovolnictví. „Pořádáme různé akce, hitem jsou různé výlety mimo areál nemocnice.“
Šachy, procházky i svatba
Nejde přitom „jen“ o společně strávený čas. Dobrovolnická asistence v nemocnici může dlouhodobě dokonce zvýšit šance pacienta na uzdravení. „Každá efektivně strávená chvíle pacienta aktivizuje, má dobrou náladu, což může vyvolat zlepšení zdravotního stavu. Přestože to nemusí být vidět přímo v tu chvíli.“
A jak konkrétně takové společně strávené chvíle pacienta a dobrovolníka mohou vypadat? „Na pokoji si čtou nebo hrají šachy, v letních měsících se mohou vydat na procházku po areálu nemocnice. V případě jednorázových akcí jde o výlety do parků nebo zoo, na parník. Jedna dobrovolnice se dokonce účastnila svatby dvou veteránů v domově Vlčí mák.“
Víc informací najdete přímo na webu Ústřední vojenské nemocnice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.