Chátrajících staveb jsou v Česku desetitisíce. Můžou za to systémové chyby, říká Petr Zeman z projektu Prázdné domy
Okna s vytlučenými skly, vyražené dveře a rozpadlá střecha. Napadá vás někdy, proč kolem sebe potkáváte tolik opuštěných, přestože kdysi krásných domů? Petr Zeman se ptal po tom samém. A tak spoluzaložil projekt Prázdné domy – databázi opuštěných historických staveb. „Prázdných domů je v řádu desetitisíců. Zmapované v Česku máme čtyři tisíce,“ říká v rozhovoru s Petrem Králem.
Jsou to domy, o které všichni ztratili zájem. Nebo to tak aspoň vypadá. „Přišli jsme na některé systémové chyby, které to způsobují,“ popisuje Petr Zeman z projektu Prázdné domy. „Například se rozhádají bratři, a zatímco probíhá soud, je dům bezprizorní a chátrá. Ještě horší ale je, že podobné majetky mají i města.“
Nejčastěji se tak stává, že budova ztratí své původní využití. „Kromě industriálních objektů jsou velmi ohrožené zemědělské stavby. Ty mizí z celé české krajiny a nemáme nakročeno k tomu, abychom je zachránili.“
Majitel versus památkáři
Jedním z problémů, kterým dnes česká města čelí, je také takzvané zaviněné chátrání. „Majitel chce, aby dům spadl. A aby si to odůvodnil, udělá pár zásahů – třeba odstraní pár tašek na návětrné straně, a objeví se dřevomorka. Jde o téměř kriminální způsob, jak donutit památkáře, aby dům odepsali.“
A nakolik se na tomto stavu podílejí samotní památkáři, kteří, alespoň podle stížností některých majitelů, brání jakýmkoliv úpravám na památkově chráněných objektech – a nic jiného než nechat budovu chátrat pak majitelům nezbývá? Prý nejde o tak rozšířenou situaci, jak si lidé myslí, soudí Petr Zeman. „Faktem ale je, že známe případy, kdy majitel chtěl zachránit dům a památkář mu tam nedovolil dát plastová okna. Nad tím by se památkáři měli zamyslet.“
Squat je pro opuštěný objekt přínosný. Známe spoustu tichých squatů, kde člověk žije, a když se přihlásí majitel, v tichosti ho opustí.
Petr Zeman
Procházky po prázdných stavbách
Jen v Praze chátrá celá řada kdysi krásných a zajímavých staveb. Ať už jde o nádraží Vyšehrad, Invalidovnu nebo třeba vilu na Babě. Přitom co stavba, to unikátní osud. I proto se v současnosti do některých z těchto objektů můžete vypravit na prohlídku. Projekt Prázdné domy totiž pořádá velmi oblíbené komentované procházky po prázdných pražských stavbách. „Například procházku po prázdných vilách na Barrandově jsme vyprodali během 15 minut!“
Související
-
Krize bydlení? ‚Dříve bylo v Praze možné postavit všechno, teď prakticky nic‘
Jak vážná je krize bydlení a kudy z ní vede cesta ven? Odpovědi jsme hledali s komentátorkou Hospodářských novin Julií Hrstkovou.
-
Starý dělnický Žižkov mizí, jeho tvář mění vysoké nájmy i Airbnb. Dokáže se ubránit gentrifikaci?
Měsíční nájem ve výši skoro 100 000?
-
Petr Král: Vysílat živě je adrenalin, všechno se to rodí za pochodu
Petr Král je moderátor Dopoledního Radiožurnálu a také hudební dramaturg – stará se o to, jaká hudba na Českém rozhlasu Radiožurnálu proudí do uší posluchačů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.