Cestovní pojištění v zemích EU

9. červen 2004
Vaše téma

Máme při dovolené v zemích Evropské unie spoléhat na to, že lékařské ošetření zaplatí zdravotní pojišťovna a nebo potřebujeme cestovní pojištění? Tak na tuhle otázku jsme hledali odpověď v průběhu celého dne, přidali jsme spoustu snad užitečných a zajímavých informací. V jiných státech Evropské unie nám zdravotní pojišťovna zaplatí nutnou a neodkladnou lékařskou péči, tedy když onemocníme a nebo se zraníme. Je tu ale pravidlo rovného přístupu. Podle Václava Janalíka z Centra mezistátních úhrad to znamená například doplatky a ty jsou v Evropě vyšší, než jsme zvyklí u nás.

Václav Janalík: Budou se mnou zacházet jako s tamním pojištěncem. Neznamená to, že budu mít nárok na všechno, jako tamní pojištěnec, ale budu mít přístup do všech zdravotnických zařízení, jako tamní pojištěnec, budu mít nárok na stejně kvalitní péči, jako tamní pojištěnec, ale budu mít zase povinnost platit stejné poplatky, stejnou spoluúčast za to dané konkrétní ošetření, jako tamní pojištěnec.

Komerční cestovní pojištění nás starosti z doplatků zbaví. Navíc měli bychom mít k dispozici asistenční službu, která nám poradí, ke kterému lékaři zajít. Jenže cestovní pojištění mívá výjimky plnění, například z některých sportů, a mívá také nejvyšší možnou částku, do které za nás léčbu zaplatí. Takže když se zraníme při činnosti, na kterou se cestovní pojištění nevztahuje nebo budeme v nemocnici dlouho a léčba bude dražší, než povoluje maximální částka, bude lepší se prokázat evropským průkazem pojištěnce. Ovšem ještě jedna důležitá věc, abychom za ošetření nemuseli hotově platit, musíme jít k lékaři, který má smlouvu alespoň s jednou tamní zdravotní pojišťovnou. Systém úhrad je totiž založený na tom, že například německému lékaři zaplatí za naše ošetření německá zdravotní pojišťovna, ta potom pošle fakturu na centrum mezistátních úhrad a to účet předá české zdravotní pojišťovně, u které je zraněný člověk je. Když naše pojišťovna nárok uzná, peníze zase přes centrum pošle zpátky do Německa. Zní to složitě, je to složité a faktem je, že ve skutečnosti to může trvat i několik let.

Teď už ke slibovaným dotazům posluchačů. Jejich vyřízení bude trvat o něco kratší dobu. Máme tady tři první od pana Bíly.

Dotaz posluchače: Důchodce pojede na minimálně čtvrtletí na Slovensko, jakým způsobem se dá pro něj obstarat dlouhodobé pojištění zdravotní a jestli je možné v rámci sociálního zabezpečení pobírat důchod na Slovensku.

Já dodám odpověď. Zdravotní pojišťovna zaplatí panu Bílovi nutnou a neokladnou péči, kterou bude od slovenských lékařů potřebovat. Pan Bíla ovšem musí počítat s doplatky a na Slovensku jsou vyšší než u nás. Je výhodou, že na Slovensku se dorozumí a případně převoz při zranění by nebyl tak drahý, jako třeba z Německa. Jiří Suttner z VZP ale radí, že by bylo určitě dobré, aby se poradil u své zdravotní pojišťovny, kde mu spočítají, kolik by ho stálo komerčního připojištění a jestli se mu vyplatí. Druhá část otázky, ta byla na důchod. Odpověď nám dá mluvčí České správy sociálního zabezpečení, Štěpánka Mikešová.

Štěpánka Mikešová: Pokud se poživatel starobního důchodu z českého důchodového systému, tedy důchodu, který vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, odstěhuje nebo nějakou dobu pobývá například právě na Slovensku, Česká správa sociálního zabezpečení mu tam zajistí výplatu důchodu. Žádost stačí podat u místně příslušné správy sociálního zabezpečení nebo přímo v ústřední České správy sociálního zabezpečení.

Tak to byla odpověď od mluvčí České správy sociálního zabezpečení, Štěpánky Mikešové. Blanko, vezmeme rovnou druhý dotaz. Pan Martinů se ptal na měsíční cestu svého 15letého syna do Spojených států amerických. Syn tam prý bude surfovat, jezdit na skateboardu a na kole. Jaké by asi tak měl volit komerční připojištění?

Určitě komerční připojištění může případné ošetření u lékaře ve Spojených státech hodně zjednodušit. Surf, skateboard by neměly být rizikové sporty, ale každopádně Jaromír Gajdáček ze Svazu zdravotních pojišťoven radí zeptat se alespoň na dvou pojišťovnách a porovnat nabídky.

Tak to bylo velmi v rychlosti. Do třetice dotaz paní Truhlářové.

Dotaz posluchače: Prosím vás, jedu na měsíc do zahraničí a chtěl jsem se zeptat, jestli mi stačí cestovní pojištění, které se vydává k platební kartě u Komerční banky.

Volali jsme do Komerční banky tiskové mluvčí Marii Petrovové a ta nám odpověděla jenom obecně, protože nevíme, jakou platební kartu posluchačka má.

Marie Petrovová: To pojištění u platebních karet Visa nebo MasterCard platí 60 dní, u těch platebních karet American Express je ta lhůta až 90 dní. Pokud se nepletu, posluchačka říkala, že odjíždí na měsíc, čili tam se ta doba spolehlivě vejde. Potom ta výše z pojistné částky na jednotlivé části pojistného programu závisí samozřejmě na tom zvoleném typu platební karty.

Na typu platební karty závisí také rozsah činností, na které se pojistka vztahuje. Pokud tedy paní Truhlářová počítá se sportováním nebo dokonce adrenalinem, bylo by lepší, aby si u banky ověřila, jestli její plány pojistí a nebo ne.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: blč