Česko má špatnou prevenci ve zdraví a příliš mnoho vězňů, stát by změnou mohl ušetřit miliardy, míní sociolog Daniel Prokop
Cena elektřiny v České republice meziročně vzrostla v EU nejvíce – až o 62 %. Ruská agrese na Ukrajině trvá. Válka, drahota, nejistota působí na psychiku nejen Ukrajinců. „Když se psychické problémy neléčí, mají i obrovské ekonomické důsledky. Je to oblast, kterou podceňujeme a kde se nevyplatí šetřit,“ komentuje Daniel Prokop. Kde by naopak mohl stát výdaje snížit? A co vyplývá ze studie DataPAQ o českých mikroregionech? Poslechněte si rozhovor.
Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
„Jak motivovat zdravé lidi k prevenci?“ Prodělání současných variant covidu chrání méně, říká Válek
Měli bychom se nechat očkovat druhou posilující dávkou proti koronaviru? Jaké důvody mluví pro očkování a kde je veřejnost najde?
-
Prausová: Prevence rakoviny nemůže být politický program, bylo by to kontraproduktivní
Nakolik covid změnil statistiky nádorových onemocnění? Má Česko strategii, jak s rakovinou účinně bojovat?
-
Léčba cukrovky? Spíše hasíme požár, než abychom řešili prevenci, popisuje diabetolog
Pokud bychom chtěli zásadně změnit přibývání počtu pacientů s cukrovkou, tak se musíme posouvat jednoznačně do prevence, říká Martin Haluzík z Centra diabetologie IKEM.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Náklady na válku s Ruskem jsou enormní. Skládáme se i z vlastních platů, říká Češka bojující na Ukrajině
-
Exposlanec Feri podal ústavní stížnost v kauze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj
-
Danko zůstal po přeskupení sil ve slovenské vládě jako ‚kůl v plotě‘. Jeho zraněné ego už se projevilo
-
Klíčoví Trumpovi lidé na odstřel? Skandál se Signalem je na úrovni Watergate, říká zpravodajka