České nájmy vyvolávají pocit nestability, upozorňuje sociolog. Jak zlepšit dostupnost bydlení?
Jeden z největších faktorů dostupnosti bydlení není na straně nabídky, ale na straně reálné kupní síly a výše úroků na hypotéky. Říká to sociolog Daniel Prokop, podle kterého kupní sílu obyvatel lze ovlivňovat strukturou daní. „Méně daníte práci, více daníte nabytý majetek, takže umožňujete lidem se k nemovistostem dostat. Je potřeba, aby se vyšší kupní síla nenapnula celá do vlastnického bydlení, tím zvýší ceny, ale aby část šla do nájemního bydlení,“ vysvětluje.
Projekt Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Výzkum ombudsmana ukázal, že neziskové organizace účelně pomáhají s bydlením lidem v nouzi
Neziskovým organizacím se podle výzkumu ombudsmana daří zajišťovat bydlení lidem, kteří jej z různých důvodů získávají obtížněji než jiní.
-
Vláda je k občanům v nouzi lhostejná, říká ředitelka Platformy pro sociální bydlení Bírová
Sociální služby musí kvůli nedostatku financí omezovat svou činnost, ministr financí zároveň odmítá vrátit miliardy korun do Evropského sociálního fondu. Proč?
-
Byty jsou nadhodnocené, nedávají smysl ani jako investice. Odnáší to mladí, tvrdí sociolog
Roste zájem o hypotéky. Znamená to, že je bytová krize u konce? Jak moc si Češi váží vlastního bydlení? A kolik je stojí?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.