Češi by se mohli se šmejdy hromadně soudit přes neziskové organizace. Ty ale mají k novému zákonu výhrady

12. červenec 2024

Největší audioportál na českém internetu

Soud | Foto: Shutterstock

Spotřebitelské organizace nesou veškerá rizika případného sporu, nesou veškeré náklady, a ty nejsou schopny hradit z vlastních zdrojů, poukazuje Jan Šůra z organizace dTest

Česko má podle ministerstva spravedlnosti novou zbraň proti šmejdům. Jmenuje se hromadné žaloby. Když vás někdo podvede, můžete se přes neziskovou organizaci spojit s ostatními a dohromady se s nepoctivou firmou soudit. „K současnému návrhu jsme měli spoustu výhrad. Myslíme si, že tak, jak je nastaven, není to zcela přínosné pro spotřebitele, ani pro spotřebitelské organizace,“ upozorňuje Jan Šůra, šéf právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Co je potřeba udělat pro to, aby lidé začali hromadné žaloby podávat a ten institut začal fungovat tak, jak má?

Především se musí najít spotřebitelská organizace, která bude jejich zájmy zastupovat. Vnímáme, že dTest je organizací, od níž se to očekává. Jsme největší spotřebitelskou organizací v ČR. Na druhou stranu zákon na nás klade velké nároky a my si myslíme, že tam není řešena ta druhá stránka.

Stát nám ukládá řadu povinností, jsou s tím spojená veliká rizika a není řešeno žádným způsobem financování těch hromadných žalob, respektive je stanovena odměna v maximální výši 16 procent, jenomže ta je až na konci řízení. Z čeho budeme financovat průběžné náklady, expertní stanoviska, právní rozbory apod., to zákon neříká.

Jaké další připomínky organizace dTest k návrhu ministerstva má? Poslechněte si celý rozhovor. 

autoři: Petr Král , vma

Související