Češi musí nově hlásit příjmy osvobozené od daně. Za nedodržení jim hrozí pokuty

3. leden 2016

Ještě v loňském roce platilo, že se příjmy osvobozené od daně nemusely přiznávat finančnímu úřadu. Dědictví, výhry v loterii nebo například příjmy z prodeje obchodních podílů a cenných papírů ve výši nad 5 milionů korun už ale od letoška budou Češi muset zapisovat do daňového přiznání. To je potřeba odevzdat úřadu nejpozději do 1. dubna 2016.

„Pokud poplatník obdrží příjem, který je od daně z příjmu fyzických osob osvobozen a je vyšší než 5 milionů korun, je povinen oznámit správci daně tuto skutečnost,“ vysvětluje mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

„V oznámení poplatník uvede výši příjmů, popis okolností nabytí příjmů a datum, kdy příjem vznikl.“

Lidé budou nově muset přiznávat příjmy nad stanovený limit 5 milionů korun, což může být podle Jiřího Nesrovnala z Komory daňových poradců pro mnohé zatěžující. „Pro daňové subjekty to znamená další administrativní zátěž,“ říká.

Hlásit se však nemusí například příjmy z prodeje rodinného domu nebo bytu.

Stát si od novinky slibuje větší přehlednost. Opatření má navíc zamezit daňovým podvodům. Policie totiž odhaluje případy, kdy lidé příjmy nezdaňují. Často jde o takzvané černé peníze.

Pokud lidé příjmy úřadu neoznámí, hrozí jim podle Petry Petlachové vysoké pokuty:

„Pokud poplatník tuto povinnost splní až na výzvu správce daně, hrozí mu pokuta ve výši 10 procent z částky neoznámeného příjmu. A pokud tuto povinnost nesplní ani na vyzvání správce daně, pak mu hrozí pokuta až ve výši 15 procent z částky neoznámeného příjmu.“

Oznámení o osvobozeném příjmu lidé můžou podávat hned po jeho získání. Poslední možnost ale mají 1. dubna 2016.

autoři: zus , kro
Spustit audio