Češi mají strach z nákazy koronavirem. Přesto se vyslovili pro mírné řešení epidemie

Lidé mají větší strach z onemocnění covid-19 než v lé. Možného onemocnění novým koronavirem se teď obávají tři pětiny lidí. Ukazuje to průzkum společnosti Median pro Radiožurnál. Při posledním dotazování v červnu se nákazy bála zhruba polovina respondentů, v dubnu to byly dvě třetiny.

Nákazy se víc bojí ženy než muži. Ráznýístup k řešení epidemie na úkor omezení ekonomiky a svobod ale teď podporuje pouze pětina lidí. To je nejméně od dubna, dodává ředitel Medianu Přemysl Čech.

Mezi možnými řešeními se největší oblibě těší takzvaný mírný přístup, tedy ten korejský, kdy se realizuje hodně testování, hodně monitorování. Společnost se také začíná přiklánět i k švédskému modelu, to znamená neomezovat ekonomiku, nebát se tolik koronaviru,“ dodal Čech.

Průzkumu společnosti Median se 9. a 10. září zúčastnilo přes tisíc lidí starších osmnácti let.

autoři: Václav Štefan ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.