Strach z koronaviru je normální, pozor si ale dejte na poruchy úzkostného spektra, varují odborníci

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dívka - deprese - panika - úzkost - smutek

Máte strach ze šíření koronaviru? Podle psychologů se nemáte za co stydět. Úzkost je podle nich přirozenou reakcí, která lidem v náročných situacích umožňuje přežít. Zároveň ale varují – v některých případech může „obyčejná“ úzkost přerůst v úzkostnou poruchu.

Odborníci na duševní zdraví v souvislosti se šířením koronaviru očekávají, že vzroste počet lidí, kterým bude diagnostikována některá z poruch úzkostného spektra. Tato nemoc totiž úzce souvisí se stresem. 

Čtěte také

Nejohroženější jsou pacienti trpící nejrůznějšími úzkostnými poruchami. Zvýšené riziko ale pandemie koronaviru představuje i pro lidi, kteří mají zvýšený strach o své zdraví, nebo pro ty, kdo v minulosti prodělali traumatické zážitky.

„Zatím jde o spekulace, čísla zatím nemáme k dispozici, ale vycházíme ze zkušeností z podobných situací,“ vysvětluje předseda České psychiatrické společnosti, profesor Pavel Mohr.

Úzkost, nebo „úzkost“? Naučte se je rozeznat

Úzkost je podle něj přirozenou reakcí na stresovou situaci, a je tak běžnou součástí našeho života. Problém ovšem nastává, když se úzkost stane nekontrolovatelnou. „Tedy v případě, že člověk nedokáže svou úzkost zvládat a dostat ji pod kontrolu,“ vysvětluje Pavel Mohr.

Máte ve svém okolí člověka trpícího úzkostnou poruchou? Buďte mu nablízku, doporučuje Pavel Mohr. 

„Informace by měly být racionální a neměly by přiživovat iracionální strach. V současnosti jsou lidé závislí na zprávách a informace interpretují katastroficky. Uvádějte vše do racionálního rámce, nabízejte jiné činnosti. Nabídněte ale třeba i pomoc odborníka. Psychiatrické a psychologické služby nadále fungují, jen došlo k omezení denních stacionářů.“

Je možné psychologa nebo psychiatra kontaktovat on-line? A jak současná situace ovlivňuje pacienty trpící bipolární poruchou? Poslechněte si celý rozhovor.

Rozhovor s Pavlem Mohrem, který jsme odvysílali v rámci publicistických Hlavních zpráv, si můžete kdykoliv poslechnout.

Další témata poledních Hlavních zpráv:

  • Které osobnosti zasednou v nové slovenské vládě? (v čase 10:25)
  • Sanatoria zavádějí omezení provozu (v čase 16:45)
autoři: Věra Štechrová , als
Spustit audio

Související