Cena, nebo kvalita? Dobrý nábytek vydrží několik generací, říká mladá designérka

18. červenec 2018

Sedíte? A napadlo vás někdy podívat se, na čem vlastně? Designérku Barboru Lhotovou ano. A tak si jako svou absolventskou práci na vyšší odborné škole v oboru tvorby nábytku vybrala právě židli. „Už je toho navrhnuto tolik, že vymyslet něco nového je ta největší výzva,“ vysvětluje v rozhovoru s Lucií Výbornou.

A očividně se jí to povedlo. Křesla vyrobená podle její vlastnoruční předlohy teď používá škola v Mariboru, kde měla Barbora Lhotová během své stáže zázemí.

„Má židle je variabilní: můžete odejmout opěradlo a nahradit ho jiným. Čalouněné sedadlo se dá otočit, to má na druhé straně dřevěné kostičky, židle tak vypadá nepohodlně. Pak si ale sednete a židle je měkká,“ popisuje Barbora Lhotová.

Podívejte se, jak židle Klop vypadá:

Souboj s velkými řetězci

Prorazit v dnešní době s originálním, vlastnoručně vyrobeným nábytkem není nic jednoduchého. Konkurence řetězců a sériově vyráběného nábytku je drsná a 22letá Barbora Lhotová ví, že ji po ukončení školy čeká těžký boj. 

„Čím levněji zařídíte byt a dům, tím samozřejmě i líp, já chci ale oslovovat zákazníky, kteří jdou po něčem originálním, po něčem jiném, než mají ostatní,“ naznačuje. „Můžu něco vyrobit levně – a spotřebiteli to rozhodně celý život nevydrží. Nebo to můžu vyrobit kvalitně – a vydrží to několik generací.“

autoři: Lucie Výborná , als