Byli Romové členy československých legií ve Francii? Ano, konkrétní záznamy ale zatím zůstávají v archivech neprobádány

7. únor 2025

Českoslovenští legionáři byli významnou složkou francouzské armády. Lidé přicházeli na území Francie z celé Evropy, formovali mnohonárodnostní složky a bojovali za svobodu a demokracii. Jaké počty těchto vojáků tvořili Romové? Existují vůbec konkrétní statistiky? Téma pro Marii Sýkorovou.

Romové tvořili významnou složku i v československé armádě. Jak tomu bylo ve Francii? Existují statistiky?

„Zeptala jsem se na to historika z Vysoké školy pro pokročilá studia v sociálních vědách (The School of Advanced Studies in the Social Sciences), profesora Ilsena Abouta, který mi vysvětlil, že soupis nebo nějaký oficiální registr bohužel zatím přesně neexistuje. Nemají k dispozici statistiky osob, které by byly romského, manušského, sinty, gitou nebo jenišského původu. A je jen málo studií, které by se tomuto tématu věnovaly.”

Čtěte také

„V minulosti se tématu tak trochu věnoval ve své vědecké studii Emmanuel Filol z univerzity v Bordeaux. Článek z roku 2017 nazval Veřejné instituce a cikánské menšiny ve Francii během první světové války.” 

„Stejnou otázku jsem pak položila i Guillaume Lecostérovi, historikovi z Muzea vojenství v Invalidovně v Paříži. Obyvatelé manušského nebo sinty původu nebo také osoby žijící nomádským způsobem byly jako všichni ostatní schopny k mobilizaci. Nicméně neexistuje nějaký konkrétní registr, který by se jich týkal.”

Poměrně podrobně se československým legiím ve Francii za první světové války věnují v Muzeu vojenství, v slavné Invalidovně v Paříži. Věnují se tam i vojákům romského původu?

„Takové studie, které by se věnovaly etnickým minoritám zatím podle Ilsena Abouta Muzeum vojenství neeviduje. Vojáci nebyli evidováni jako nomádi, což byla kategorie, kterou francouzská administrativa používala podle jeho slov v letech 1912 až 1969. Existují ale podle něj záznamy z matrik. Lidé byli zaregistrováni a vedeni. Mnohdy se samozřejmě ví o vojácích židovského nebo muslimského vyznání a původu, tomu se archivy věnují více a existuje tedy i mnoho svědectví. Historie a tedy i archivy ve Francii jsou ale zatím, co se týče romských a manušských vojáků, spíše nepoznané a svědectví chybí.”

„Podle Ilsena Abouta je to zatím k prozkoumání a bádání, jak ale říká, romští vojáci, zejména za první světové války, jistě ve francouzské armádě byli. Vychází totiž z jisté fotografie, kterou označuje za drahocennou, za svědectví, které je vyloženě raritní. Je na ní vidět voják v uniformě a na popisku stojí ‘Romanyshell’.”

27. ledna jsme si připomínali Mezinárodní den vzpomínky obětí holokaustu. Jak si tento den připomínali ve Francii?

„Připomínky obětí holokaustu byly ve všech velkých městech i na venkově prakticky po celé Francii. Nejvíc jich bylo samozřejmě v Paříži, a to zejména u Památníku Shoah v centru Paříže. Připomínku obětí holokaustu připravilo i UNESCO za účastí dvou přeživších. Toto setkání bylo samozřejmě za účastí prezidentky UNESCO paní Audrey Azoulay. Připomínka byla i pod Vítězným obloukem v Paříži. Celý týden se pak vzpomínalo na oběti holokaustu také v obci Ivry, kde se věnují hlavně dětským obětem. A pak samozřejmě také v obci Drancy na severu Paříže, kde byl za druhé světové války tábor před odjezdem vlaků do východní Evropy.” 

Spustit audio