Byl bych schopen unést faráře Toufara? ptá se publicista Miloš Doležal
Miloš Doležal je jedním z mála lidí, kteří vládnou slovem. A to mimořádně. Je to spisovatel, publicista, básník a literární redaktor. „Psát o někom druhém? Je to drzost. Já sám hranice drzosti neustále překračuju,“ neskrývá v rozhovoru s Lucií Výbornou muž, který mimo jiné zmapoval příběhy faráře Toufara nebo parašutisty Čurdy.
Celý rozhovor s Milošem Doležalem
Celý život ho zajímají lidské příběhy. A to především ty, které nejsou jednoznačné. „Vezměte si Karla Čurdu. Jde o chlapa, který se dobrovolně přihlásil do armády, prošel náročným výcvikem ve Skotsku a jeho nadřízení ho hodnotili velmi dobře. Jak je možné, že právě takovýto člověk v rozhodující chvíli selže?“ uvažuje Miloš Doležal.
„Co vede k tomu, že se lidé v určité chvíli rozhodnou pro dobro, nebo pro zlo? Právě to mě zajímavé, jsou to velmi zajímavé otázky,“ dodává.
Lidská paměť je kulhavá
Miloš Doležal: Čurda ze Staré Hlíny – příběh parašutisty

Čtyřdílná četba na pokračování z dokumentární novely básníka a rozhlasového redaktora mapuje život parašutisty Karla Čurdy, jehož zrada v červnu roku 1942 vedla ke smrti stovek českých vlastenců. Kdo to byl a jaké byly jeho pohnutky? Poslouchejte on-line vždy po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Z jeho knížky o parašutistovi Čurdovi, který zradil svoje spolubojovníky, vznikla četba na pokračování. Na kontě toho ale Miloš Doležal má víc: například zmapování příběhu faráře Toufara, kterého umučila StB.
„Lidská paměť je kulhavá, často míří do karikatury. Někteří lidé jsou navíc baroni Prášilové, nejlepší je vždy konfrontace s archivními materiály. V případě faráře Toufara jsem se setkával s příslušníky StB, kteří byli v roce 1950 u Toufarova vyšetřování, jejich výpovědi jsem pak mohl konfrontovat právě s archivními materiály,“ popisuje.
Lidská paměť je kulhavá, často míří do karikatury.
MIloš Doležal
Mimochodem, o faráři Toufarovi vznikl na základě textu Miloše Doležala i dokument, respektive hraná rekonstrukce. Sám publicista si v něm zahrál roli jednoho z estébáků. A jak říká, byl to neuvěřitelný zážitek. „Když jsme točili únos Toufara, zhrozil jsem se sám sebe. Měl jsem moc, byl jsem spolurežisérem obludné chvíle a ptal jsem se sám sebe: Byl bys toho opravdu schopen?“
Životní příběh faráře Josefa Toufara vypráví Miloš Doležal v knize Jak bychom dnes zemřít měli. Knize předcházela léta pátrání, shromažďování dokumentů, snímků i svědeckých výpovědí.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nezvěstný uran, zničená zařízení? Expertka volá po obnově spolupráce Teheránu s atomovými inspektory
-
Nad těžařským kolosem z ČEZ visí hrozba pokuty téměř 20 milionů, podle soudu nehrál na trhu fér
-
Slovenská firma láká na zážitky s papoušky. Podle veterinářů ale porušuje zákony o týrání zvířat
-
Časová osa: více než stoletá historie sociálních demokratů a komunistů je plná konfliktů, zrad i ignorování