Byl bych schopen unést faráře Toufara? ptá se publicista Miloš Doležal

15. květen 2018

Miloš Doležal je jedním z mála lidí, kteří vládnou slovem. A to mimořádně. Je to spisovatel, publicista, básník a literární redaktor. „Psát o někom druhém? Je to drzost. Já sám hranice drzosti neustále překračuju,“ neskrývá v rozhovoru s Lucií Výbornou muž, který mimo jiné zmapoval příběhy faráře Toufara nebo parašutisty Čurdy.

Celý život ho zajímají lidské příběhy. A to především ty, které nejsou jednoznačné. „Vezměte si Karla Čurdu. Jde o chlapa, který se dobrovolně přihlásil do armády, prošel náročným výcvikem ve Skotsku a jeho nadřízení ho hodnotili velmi dobře. Jak je možné, že právě takovýto člověk v rozhodující chvíli selže?“ uvažuje Miloš Doležal.

„Co vede k tomu, že se lidé v určité chvíli rozhodnou pro dobro, nebo pro zlo? Právě to mě zajímavé, jsou to velmi zajímavé otázky,“ dodává.

Lidská paměť je kulhavá

Z jeho knížky o parašutistovi Čurdovi, který zradil svoje spolubojovníky, vznikla četba na pokračování. Na kontě toho ale Miloš Doležal má víc: například zmapování příběhu faráře Toufara, kterého umučila StB.

„Lidská paměť je kulhavá, často míří do karikatury. Někteří lidé jsou navíc baroni Prášilové, nejlepší je vždy konfrontace s archivními materiály. V případě faráře Toufara jsem se setkával s příslušníky StB, kteří byli v roce 1950 u Toufarova vyšetřování, jejich výpovědi jsem pak mohl konfrontovat právě s archivními materiály,“ popisuje.

Lidská paměť je kulhavá, často míří do karikatury.
MIloš Doležal

Mimochodem, o faráři Toufarovi vznikl na základě textu Miloše Doležala i dokument, respektive hraná rekonstrukce. Sám publicista si v něm zahrál roli jednoho z estébáků. A jak říká, byl to neuvěřitelný zážitek. „Když jsme točili únos Toufara, zhrozil jsem se sám sebe. Měl jsem moc, byl jsem spolurežisérem obludné chvíle a ptal jsem se sám sebe: Byl bys toho opravdu schopen?“

Životní příběh faráře Josefa Toufara vypráví Miloš Doležal v knize Jak bychom dnes zemřít měli. Knize předcházela léta pátrání, shromažďování dokumentů, snímků i svědeckých výpovědí.

autoři: Lucie Výborná , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...