„Bílá“ Británie? Nic takového po brexitu nehrozí, říká novinář Jiří Hošek

7. červen 2018

Co mají společného skotský rybář a severoirský učitel? Popravdě – moc toho není. Tedy kromě země, ve které oba žijí. Právě o Velké Británii s Lucií Výbornou mluvil jeden z nejpovolanějších: bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně a vynikající novinář Jiří Hošek.

Jiří Hošek: Brexit podcenili jak Britové, tak EU. Neuvědomili si, jak komplexní krok to je

brexit

Britské opouštění Evropské unie se komplikuje. Skotský parlament zamítl klíčový zákon britské vlády, který stanoví podmínky brexitu. Výsledek skotského hlasování sice není právně závazný a Londýn může normu protlačit silou, ale stalo by se tak prvně v historii. Tento krok by také pravděpodobně posílil skotské separatisty. Zástupci Unie dávají ostrovnímu království čas do jen června, aby předložilo svou vizi odchodu z evropského svazku.

31. březen roku 2019 má už teď mnoho Britů v kalendáři vyznačený černým písmem. Právě v ten den totiž Velká Británie oficiálně přestane být členem Evropské unie. „Rozvodové“ řízení s Unií ale poběží mnohem déle.

„Minimálně další rok, rok a půl budou platit pravidla, která platila doposud: půjde o přechodné období, během nějž si jednotlivé sektory britského průmyslu i zbytek Evropské unie budou zvykat na nová pravidla,“ popisuje Jiří Hošek.

O jaká pravidla půjde, je zatím stále velkou neznámou. „Je to fascinující. Referendum o brexitu se konalo před dvěma lety a nedá se říct, že bychom se od té doby hnuli z místa,“ připomíná novinář.

Jiří Hošek je bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Německu a Velké Británii. V současnosti jako novinář působí v Seznam Zprávách a taky na Českém rozhlasu Plus. Své postřehy o Velké Británii teď shrnuje v nové knize Jiná Británie.

Zpátky do 70. let?

Krátce po referendu byla (nejen) britská média plná zpráv o incidentech namířených proti přistěhovalcům v Británii. Jak Jiří Hošek připomíná, řada Britů, především těch kosmopolitních, to snášela velmi špatně.

Několik brexitových, protiunijních kampaní si najalo Cambridge Analyticu nebo její dceřiné odnože. Lidi ale nikdo za ruku k volební urně nevedl. Svalovat výsledek na Cambridge Analyticu by nebylo úplně fér.
Jiří Hošek

„Uvědomovali si, co přistěhovalci dokázali, jak Británii pozvedli a že jsou nepostradatelní. Je scestné si myslet, že se teď Británie vrátí do 70. let, kdy v uličkách nebyla polská lahůdkářství a pákistánské obchůdky, že znovu vznikne ‚čistá, bílá Británie’. To je nonsens.“

autoři: Lucie Výborná , als