Jiří Hošek: Brexit podcenili jak Britové, tak EU. Neuvědomili si, jak komplexní krok to je

18. květen 2018

Britské opouštění Evropské unie se komplikuje. Skotský parlament zamítl klíčový zákon britské vlády, který stanoví podmínky brexitu. Výsledek skotského hlasování sice není právně závazný a Londýn může normu protlačit silou, ale stalo by se tak prvně v historii. Tento krok by také pravděpodobně posílil skotské separatisty. Zástupci Unie dávají ostrovnímu království čas do jen června, aby předložilo svou vizi odchodu z evropského svazku.

„Ohled na Skotsko bude veliký. Jde o vnitrostátní, kompetenční spor Velké Británie. Britové mají ale velký ohled na tradice a přednost bude mít spíš Skotsko před brexitem,“ odhadl v pořadu Pro a proti europoslanec Jiří Payne (Strana svobodných občanů).

Jiří Payne

Podle něj mají Britové špatný zákon o referendu. „Hlásím se ke švýcarské tradici přímé demokracie, tedy že se hlasuje výhradně o legislativních předlohách.“

„Pak je jasné, o čem se hlasuje. Ale hlasovat o myšlence, že odejdeme z Evropské unie, a pak se léta bavit o tom, jak jsme to mysleli, je to nejhorší, co může být. Takové referendum, místo aby věci vyjasnilo, tak je zamlží a zkomplikuje.“

Debata o tom, jestli nakonec bude tvrdý nebo měkký brexit, je velice vážná. „A Evropská unie to Británii neusnadňuje. Já si dokonce myslím, že Evropská unie směřuje spíš k tomu se nedohodnout, než se dohodnout, protože se bojí, že budou následovat další státy.“

Můj pocit je, že to skončí nedohodou... Bude to velká katastrofa, takže se bude najednou rychle hledat nějaká obchodní dohoda, protože to je to důležité, na čem oběma stranám musí záležet.
Jiří Payne

Kdyby se prý Unie chtěla dohodnout, začne se jednat nejdřív o důležitých věcech, a pak o těch méně důležitých. „Postup EU je ale obrácený. Napřed začneme těmi složitými věcmi, kde je jasné, že se nedohodneme, tak ztratíme spoustu času, a na ty jednoduché, ale důležité věci, kde bychom se dohodli, nezbude čas.“

„Vítězství brexitu bylo tak přesvědčivé... a rozdíl byl velmi vysoký. Nemůžeme to tedy brát na lehkou váhu... Prostě se tak Britové rozhodli, měli k tomu mnoho důvodů... A přijde mi jako demokratická pokora uznat rozhodnutí vzešlé z demokratického referenda,“ připomněl Jiří Payne.

Priorita? Územní celistvost

Šéfkomentátor televize Seznam a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek citoval premiérku Theresu Mayovou, pro kterou je prioritou územní celistvost Velké Británie.

Jiří Hošek

„Zároveň tam ale vidíme i obrovskou úctu k výsledku referenda z června 2016. Takže najít zlatou střední cestu je těžké.“

Štěstím prý je, že ve Skotsku není teď příliš velká nálada na samostatnost. „I tamní první ministryně Nicola Sturgeonová řekla, že by se do opakování referenda o nezávislosti pustila jen při podpoře nezávislosti kolem 60 %.“

Hošek souhlasí, že evropští vyjednavači určitě nedávají Velké Británii nic zadarmo. „Ale dokola bych opakoval, že tím, kdo požádal o rozvod, byla Velká Británie, nikoliv Evropská unie. Také souhlasím, že k jednání přistupují i jako k odstrašujícímu prvku pro případné další zájemce o exit.“

Ukazuje se, že svazek jakéhokoliv státu s Evropskou unií je neuvěřitelně komplikovaný. To hrubě podcenila jak Velká Británie, tak i Evropská unie. Nikdo z nich si neuvědomoval, o jak komplexní a obrovskou operaci se jedná.
Jiří Hošek

„Je celkem snadné rozdělit vinný sklep Evropské unie, umělecká díla a nemovitosti po světě, ale domluvit si další vztahy je obrovská logistická operace. Navíc přípravy vlastně spaly, protože bývalý premiér David Cameron zakázal ministerstvům se na možný brexit připravovat.“

Britská strana má obrovský skluz a pořád se to v jednáních projevuje. „Britové jsou hůře připraveni, než jejich evropští partneři.“

„Evropská unie má ale velkou touhu se dohodnout, protože jen čistě ekonomické dopady na jednotlivé státy by byly obrovské, pokud by vyhrála varianta takzvaného pádu z útesu, tedy že by žádná dohoda nebyla,“ konstatoval Jiří Hošek.

autoři: Veronika Sedláčková , oci

Související