Biatlonista Krčmář: Olympiáda je nejvíc. Vždy jsem snil o tom, že vedle mého jména bude česká vlajka
Na předchozích hrách v Koreji se postaral o jednu z největších senzací českého týmu. Biatlonista Michal Krčmář získal olympijské stříbro, přestože do té chvíle stál na stupních vítězů ve Světovém poháru jen jednou. Letos ho čeká obhajoba medaile v Pekingu. Jak se za poslední čtyři roky změnil? Jak se v olympijské vesnici chrání před koronavirem? A co očekává od olympijského závodu?
Co pro vás znamená olympiáda? Reprezentovat pro vás bylo vždy důležité, ale je to na olympiádě trochu jiné?
Určitě ano. V našem sportu je olympiáda nejvíc. Je to vrcholná akce jednou za čtyři roky. Vždy jsem jako malý kluk snil o tom, že vedle mého jména bude česká vlaječka. To se mi splnilo i na Světovém poháru, ale na olympiádě to člověk vnímá víc. Je to závod čistě za Českou republiku a olympiáda pro mě znamená hrdost – něco, že člověk může republiku ukázat ve světě.
Čtěte také
Byl jste už jako kluk takový, že pokud jste zrovna nezávodil, tak jste si sedl k olympiádě a hltal jste to?
Přesně tak. První vzpomínky z dětství mám na Nagano, kdy mi bylo osm let. Pamatuji si hokejový turnaj. Mám mžitky ze čtvrtfinále s Amerikou, nájezdy v semifinále proti Kanadě a vítězný gól s Ruskem. To jsou takové mžitky, na které si vzpomínám. Pamatuji si i letní olympiády. Vstával jsem na přenosy, kdy Katka Emmons střílela o medaile. Vždy si dělám takový svůj přehled, kdy se co děje a rád sleduji i ostatní sporty.
Máte to tak i teď?
Musím říct, že jo. Hned ve středu jsme s trenéry na pokoji sledovali první zápas curlerů. Pamatuji si, že v Pchjongčchangu jsme měli na zdi vylepený přehled, kdy se co jede a psali jsme tam TOP výsledky. Celý tým měl přehled. To ve mně zůstalo.
Nenechte si ujít olympijskou atmosféru, i když budete tou dobou zrovna v práci nebo na cestách, a poslouchejte sport na Radiožurnálu Sport. Naladíte nás na digitálních rádiích DAB+, na internetu nebo v televizní síti DVB-T2. A poslouchat Radiožurnál Sport můžete jednoduše také ze svého mobilního telefonu nebo tabletu v aplikaci mujRozhlas. Tam najdete také kompletní audioarchiv našeho vysílání.
Související
-
Je škoda, že světové akce nejsou na místech, kam patří, shodují se biatlonisté Davidová a Krčmář
„Co se týče lidských práv, tak je to ožehavé téma. Nemyslím si, že sportovci jsou lidé, kteří s tím dokážou pohnout, nebo budou s tímto tématem hýbat,“ říká Michal Krčmář.
-
Odstartovaly zimní olympijské hry v čínském Pekingu. Buďte s Radiožurnálem Sport u toho
Olympioniky v čínském hlavním městě Pekingu čekají celkem 102 soutěže v 15 sportech. Buďte s Radiožurnálem a Radiožurnálem Sport u toho!
-
Pátá olympiáda v kariéře? „Je pro mě specifická. Prožívám ji trochu jinak,“ popisuje Sáblíková
„Většinou, když jsem odjížděla na olympiádu, tak jsem věděla, co očekávám. Teď vůbec nevím. Nevím, jak na tom jsem,“ popisuje trojnásobný olympijská medailistka.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.