Beata Rajská

9. červen 2008

Dopolední Radiožurnál v pondělí hostil módní návrhářku Beatu Rajskou. Z brněnského studia Českého rozhlasu si s moderátorkou Lucií Výbornou povídala o nedávno zesnulém módním návrháři Yves Saint Laurentovi. Přiblížila, jak je těžké prosadit se na českém módním trhu, kam chodí módní tvůrci pro inspiraci či jaké jsou trendy letošního léta. A řeč přišla i na modeling.V úterý 10. června bude hostem moderátor Aleš Cibulka.

Úvod rozhovoru patřil nedávno zesnulému módnímu návrháři Yves Saint Laurentovi. V čem byla jeho genialita? "Především v tom, že dokázal osvobodit myšlení ženy tak, aby si uvědomila, že je krásná i v jednoduchých, nadčasových věcech. Dokázal zavést demokratizaci módy. On má strašně moc přívlastků. Četla jsem, že byl vizionář, car, císař a dokonce i flamendr. Myslím, že všechno je to pravda - on z každého něco měl," odpověděla Rajská. Může podle ní v módě ještě něco šokovat? "Včera jsem studovala 60 let módy Christiana Diora a tam jsem si uvědomila, co všechno už v módě bylo. I co se týká focení či předvádění. Všechno už v té módě bylo a do budoucna to všechno bude o takovém částečném šoku," odpověděla Beata Rajská.

Je těžké se prosadit na českém módním trhu? "Je to hodně obtížné - nás je strašně moc. Nedovedu si představit, že by tam nebyla obrovská dávka píle a pracovitosti. Vážím si práce každého, protože vím jak je náročná," uvedla Rajská. "Když se začnete módě věnovat profesionálně, nemůžete to dělat do šuplíku. Nad každým nákresem musím přemýšlet, jestli to je trendové, jestli to zaujme zákazníka, jestli to zapasujeme do butiku - je to velmi důležité, abych mohla jít dál. Je to o emocích. Když se módě podřizujete takovým diktátorským způsobem, je zatěžující záležitostí, ale jakmile ji berete s emocemi, tak je móda tím, čím má být," řekla návrhářka.

Tématem rozhovoru byl také modeling, především trend štíhlých až vychrtlých modelek. "Není to problém jen modelingu, ale doby. Každá doba měla své ideály. A nejde, aby se kánon krásy, který se budoval řadu let, odstranil během chvilky. Je to psychicky problém. Toho se bojím u mladých dívek, u kterých je to svým způsobem revolta - nemají dostatečnou péči o svoji duši. Bude trvat hodně dlouho než se to odstraní. Apelovala bych na jejich matky, aby to neřešily křikem, ale aby si víc všímaly své dospívající dcery, aby si s nimi povídaly," řekla Beata Rajská.

Záznam celého rozhovoru s Beatou Rajskou si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: kbr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.