Baxa: Ústavní soudce musí vzbuzovat důvěru, jmenování Simona je na senátorech

11. říjen 2023

Prezident Petr Pavel by mezi ústavními soudci rád viděl soudce Pavla Simona. Nejdřív ale jeho kandidaturu musí podpořit Senát. Jenže část jeho členů Simona kritizuje, mimo jiné za jeho sedm rozsudků, které mu zrušil právě ústavní soud. „Jsem rád, že o každém kandidátovi je ve veřejném prostoru dostatek informací. Ale obecně bych řekl, že každý ústavní soudce musí být vyváženou osobností a musí vzbuzovat důvěru,“ říká předseda Ústavního soudu Josef Baxa.

Pavel Simon se ohradil, že ústavní soud mu zrušil jen jedno procento rozsudků, které připravoval jako soudce zpravodaj. Je to v justičním světě dobré skóre? Nebo spíš důvod ke kritice? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.