Bavila mě chemie, proto jsem si vybral farmacii, říká student Michal Koky

11. listopad 2017

Jednadvacetiletý student nejprve uvažoval o studiu medicíny, ale nakonec se rozhodl pro farmacii, kterou dnes druhým rokem studuje na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. O studiu, přípravě léčiv a důležitosti jejich expedice si s Michalem Kokym povídala na setkání romských stipendistů programu „Baruvas, tedy rosteme“ Rena Horvátová:

„Na gymnáziu mne hodně nadchla chemie, a protože na farmacii je více chemie než na medicíně, vybral jsem si ji. Ale zajímal jsem se i o medicínu, i na ni jsem si dával přihlášky. Existuje jeden krásný citát, který říká, že ‚farmacie je sestrou medicíny, ne její služkou‘,“ to říká Michal Koky, který dále prozradil, jaké předměty měl v prvním ročníku studia na vysoké škole:

„Já mám za sebou teprve první ročník. Měl jsem obecnou chemii, anorganickou chemii, organickou chemii. V té organické se hodně řeší syntézy sloučenin, výroba, reakce, aj. Chemie je tam zkrátka hodně a zase je to na jiné úrovni než na střední škole. Je to o hodně náročnější, víc podrobnější. Dále mám za sebou morfologii, kde jsme se učili o lidském těle, měl jsem latinu, botaniku, biofyziku, fyzikální chemii. Různé odborné předměty, které se už blíže specializují na léčivé látky, na interakce. Přímé účinky těchto látek se probírají ve vyšších ročnících, takže si budu muset pár let ještě počkat.“

Na praxi jsem měl štěští

Michal si pochvaluje nedávnou práci v lékárně, kde se mohl seznámit s činností farmaceuta. Nejvíce ocenil míchání mastí a přípravu tobolek:

„Měl jsem štěstí, protože jsem si vybral opravdu úžasnou lékárnu. Pracovali tam skvělí zaměstnanci, kteří mi vycházeli ve všem vstříc a seznámili mě s veškerými činnostmi, které se v lékárně odehrávají. Začínal jsem přejímkou léčiv, byl jsem u skladování, asistoval jsem u přípravy léčivých přípravků, mastí, krémů, nosních kapek, kapslí … Například jsem připravoval hořčíkové tobolky. Asistoval jsem i u expedice léčiv, jejich vydávání na recept pacientům. Opravdu jsem mohl dělat všechno, seznámil jsem se prakticky se všemi činnostmi.“

Lékárna, ilustrační foto

Student druhého ročníku farmacie upozorňuje na důležitost odevzdávat nevyužité léčivo zpět do lékáren. Podle jeho slov léčiva nepatří do běžného odpadu, protože zatěžují ekologii.

„Z ekologického hlediska je to určitě velmi důležité, protože se nejedná o běžný odpad. Nepoužité léčivé přípravky se musí likvidovat určitým způsobem. Po odevzdání v lékárně se to předává specializovaným firmám, které léčiva znehodnotí a zničí vhodným postupem.“

Sen o vlastní lékárně

Přestože v Česku funguje kolem 300 tisíc kamenných lékáren a přes 200 internetových s volně prodejnými léky, kosmetikou a potravinovými doplňky, Michal sní o tom, že si jednou otevře svoji vlastní kamennou lékárnu:

„Sním o tom, že bych si v budoucnu otevřel vlastní lékárnu u nás v Bruntále.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio