Barvy v dětském pokoji

18. září 2002
Dobrá rada

Barvy hrají v našem životě velkou roli. Nejenom ve světě módy nebo umění, ale i tam, kde je stále ještě podceňujeme. Odborníci poukazují na to, že barvy, které nás obklopují, přímo ovlivňují naši činnost. Jako příklad si vezměme dětský pokoj. Pokud chceme, aby měl syn nebo dcera dobré známky ve škole, nestačí pouze kvalitní učebnice a dobrý učitel. Dítě se také musí cítit ve svém pokoji dobře.

Barvy jdou ruku v ruce s temperamentem a s ním se bojuje těžko. To ví i Vlasta Neuwirtová, která je poradkyní v oblasti barev.

Neuwirtová: Pro hyperaktivní dítě volíme zklidňující barvy jemné, pastelové, tlumené. Nepoužíváme velké kontrasty, nevhodné jsou velké červené plochy. U hodně tichého dítěte použijeme barvy výraznější. Na malých plochách je hezké žluté sluníčko jako polštářek nebo velké závěsy s líbivými a stimulujícími barvami. Dítě je pak v pokojíčku raději a spokojené.

Zapomenout bychom neměli na orientaci pokoje. Bylo zjištěno, že domnělý pocit chladu nebo tepla, dokáže změnit vnímání teploty až o 3 stupně.

Neuwirtová: Pobyt v místnost na sever a s bleděmodrým linoleem může navodit potíže s častějším chozením na záchod, vyvolané neuvědomělým pocitem chladu od nohou. Je lepší pokoj prosvětlit například oranžovým kobercem.

Čím lze trochu omezit případné odbíhání? Třeba vlastní výzdobou.

Neuwirtová: Obrázek, který tam bude tak dlouho, dokud si ho dítě nevymění, pevná malovací plocha, rádo ji využije a jedná se přímo o barevnou terapii.

To, co se líbí rodičům se nemusí líbit dětem a naopak. Do výběru doplňků by proto děti měly zasahovat.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu