Autoři filmu Brácha věří, že snímkem pomohou otevřít diskusi o nebezpečí šikany

18. únor 2025

Ústřední skladbu k filmu Brácha s názvem Nikdo (Stop šikaně) složil ji a nazpíval známý rapper Bobby Blaze. Jak film, tak videoklip, jsou působivým náhledem do problematiky šikany.

Režisér filmu Filip Špinka z Alpateamu zdůrazňuje, že šikanu je důležité řešit včas.

„Film Brácha je inspirovaný skutečnou událostí, která se stala v mém bezprostředním okolí. V roce 2018 se kvůli šikaně zastřelil čtrnáctiletý kluk,” prozrazuje režisér Filip Špinka detaily o filmu. Podle něj by společnost před tématem šikany neměla zavírat oči: 

„Ten příběh není jenom vzpomínkou, ale je to především výzva k tomu, že nesmíme být už nikdy lhostejní. Jako varování vnímám to, že když Boby sdílel svou písničku, v komentářích se odhalily další příběhy. Šikana stále je aktuálním tématem a musí se s tím hodně rychle něco dělat. Šířit informace, diskutovat o tom.” 

Příběh inspirovaný skutečnou událostí, který vyústil v tragickou smrt 14letého chlapce, hluboce zasáhl i rapera Bobbyho Blaze. Jeho píseň Nikdo tak vznikla prakticky přes noc: 

„Pravdivý příběh, který se ke mně dostal, mě hluboce emocionálně zasáhl, takže to šlo rychle. Bral jsem to jako zpověď, poselství pro své posluchače. Ve skladbě vidím i hodně pozitivity. Můžeme něco změnit, protože se na to dívají nejen studenti, ale třeba i rodiče a učitelé. Ten příběh a téma jsou strašně silné.” 

Snímek se nevěnuje pouze šikaně mezi dětmi a mladými lidmi, ale také dalšímu závažnému tématu, domácímu násilí. 

„Zlomovým bodem filmu je moment, když banda kluků napadne protagonistu a on se počůrá, což pak oni sdílejí na sociální sítě a tím mu vlastně zlomí psychiku. Film neotvírá jenom téma šikany, ale i domácího násilí. Chtěl bych říct, že ty děti si vždycky nesou ještě něco. Vždycky jsou tam nějaké vedlejší faktory.” 

Špinka upozorňuje na to, jak ničivé následky může mít šikana a proč je důležité všímat si těch, kteří ji zažívají. 

„Hodně lidí na internetu píše, že to je písnička o dnešní smutný době. Tady v České republice je jeden velkej problém. Máme tady spoustu literatury, jak se šikaně bránit, když nastane, ale nikdo už neřeší, jak jí předcházet.” 

„Máme tady linku bezpečí, linku důvěry, policii České republiky, OSPOD, ve škole pedagogy prevence, atd. Všechny tyhle zařízení to mohou řešit. Takže důležité je se svěřit - pokud máš nějaký problém, mluv o něm nahlas, pomáhejme si navzájem. A pokud je tvůj problém tak velký, že by sis ho nejraději nechal pro sebe, jsi zlomený, nejde ti to svěřit se? Řekni to aspoň kamarádovi, komukoliv. Když se svěříte komukoliv, je to lepší, než když to neví nikdo.” 

Snímek brácha bude v budoucnu sloužit jako výukový materiál pro besedy o šikaně na základních a středních školách.” 

„Důležitý je o tématu mluvit. Čím víc se o něm bude mluvit, tím méně se to bude dít.” 

„Do role otce jsem obsadil Radima Fialu, který je ambasadorem celého projektu. V roli maminky se představí Míša Klenková, ale hlavní jsou ti dva kluci, Daniel John Rowland a Tomáš Brenton. Toho 14letého hraje Tomáš Brenton. Jeho mimika a gesta byly přiměřené tomu, co jsem potřeboval roli dát.” 

Milan Šenky vítá, že organizace Romodrom poskytla technické zázemí k postprodukci filmu:

„Jestli tenhle ten náš počin, Bobbyho písnička, Filipův film a práce Romodromu zachrání jeden jediný život, tak máme úspěch.”

autor: Rena Horvátová
Spustit audio