Arktida se otepluje nejrychleji. Hledáme cesty, jak tam udržet lidská osídlení, říká český badatel
Dokument Čeští vědci v tající Arktidě přináší zprávu o činnosti badatelského týmu na Špicberkách. S narůstající teplotou přibudou srážky, budou tát ledovce, hrozí sesuvy půdy a bahnotoky, varuje mikrobiolog Josef Elster. Souostroví Svalbard se otepluje zdaleka nejrychleji a Norsko využívá vědecké poznatky pro jeho správu. Snažíme se postihnout, jak se mění příroda pod vlivem oteplování a jak se mají chovat původní obyvatelé, aby přežili a jejich kultura nezanikla, vysvětluje.
Související
-
Tání ledovců se týká celé planety. Přispět k řešení může i český výzkum na Antarktidě
Devítičlenná česká výprava je na cestě na ledový kontinent, kde stráví téměř dva měsíce. Zaměří se na studium ledovců, permafrostu, sladkovodních systémů i mikroorganismů.
-
Království antarktického ledu je kouzelné, ale také nebezpečné
Napadlo vás někdy, že se ledové kry v různých ledových královstvích na planetě tvarově liší nebo že je led v Arktidě jinak barevný než v Antarktidě?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?